„Chtěl bych se znovu pokusit dostat se na Havaj,“ říká odhodlaně Bayer. Ke splnění jeho cíle mu má pomoci i nový závodní speciál a další sportovní vybavení.

Proč zrovna Lanzarote má být letošní vrchol?
Na Lanzarote, mám ty nejlepší vzpomínky. Jednak jsem tam v roce 1997 vyjel slot na Havaj, pak jsem byl o rok později znovu na stupni vítězů. Dále je to překrásný závod krajinou a podmínkami srovnatelný s Havají, ale rozhodně obtížnější profilem kola, vždyť za 180 kilometrů vystoupáte více než 2500 výškových metrů..

Takže se to dá s havajským závodem srovnávat?
Pořadatelé z Lanzarote rok co rok postupují k dokonalosti a směřují ke svému cíli dostát pověsti nejtvrdšího ironmana planety. Atlantik se oproti Pacifiku na Havaji vlní sice mírněji, ale pořád citelně. O profilu kola už byla řeč. Aby podobnost s Havají byla dokonalá, běžecké trati na obou ostrovech se motají kolem letiště, které znáte z přistání. Na Havaji se přece jen brzy objeví květena, ale kolem lanzarotského vzdušného přístavu je takové pusto, až z něho jde strach. K tomu ještě kolem úplně holé kopce.

To vypadá jak z katastrofického filmu…
První dojem – hrůza! Tak takové je Lanzarote, těžký ,ale krásný závod, moc se tam těším.

S jakými pocity se po třinácti letech od svého prvního startu vracíte na tento závod?
S pokorou, vždyť v roce 1997 startovalo 750 lidí, dnes startuje 2500 borců, taky jsem o třináct let starší, což si ale samozřejmě vůbec nepřipouštím. Na druhou stranu mám lepší materiální vybavení, jsem mnohem zkušenější.

Co soupeři?
V kategorii mám loňského vítěze a dva Němce, kteří dokáží dát ironmana za deset hodin, což je neskutečné. Ale Masiusrolf, dal v roce 2008 Klagenfurt za 10“08 hod, kolo při tom jel za neskutečných 5 hodin. No a pak mnoho dalších, které neznám.

Jaké jsou šance na kvalifikaci na Havaj?
Na Havaj postupuje jenom vítěz, takže to bude samozřejmě moc, moc těžké.

Kdy jste začal s přípravou?
Přípravu na další rok tradičně začínám v listopadu, je určena především na vytrvalost a posilování, v zimním období pak běh na lyžích, což letošní zima umožnila dokonale.

Kolik jste zatím urazil?
Na běžkách celkem 600 km, na cyklotrenažéru 1500 km, na kole 2000 km. Měsíčně naběhám zhruba 150 kilometrů, od listopadu tedy 900 kilometrů. Dvakrát týdně ještě plavání a posilovna.

To je slušný objem…
Týdně to v průměru představuje asi patnáct hodin. Testy na trenažéru ukazály, že jsem schopen jet dvě hodiny v průměru 220W při tepové frekvenci 125 T/min.

Absolvoval jste v přípravě i závody?
Příprava byla tradičně postavena na účasti v běžeckém poháru v rámci Jihomoravské běžecké ligy a startech v závodech Okresní běžecké ligy.

Kdy začne triatlonová sezona?
První start plánuji na 22. dubna na duatlonu v Perštejně, následuje těžký duatlon v Krušných horách (10 km běh, 100 km koloa na závěr dalších 10 km s výběhem sjezdovky). Pak už ladění na Lanzarote. Samozřejmě se nevynechám závody Českého poháru, Clasicc Cupu a závody Brněnské triatlonové ligy.

Vylepšil jste od loňska sportovní výbavu?
Správná otázka. V rámci jednání se sponzory jsem dostal nový karbonový časovkářský speciál od Favoritu. Stejné kolo sedlá naše nejlepší sportovkyně Martina Sáblíková. Po prvních testech mám víc než dobrý dojem, Favoritu se podařil skvělý kousek. Testovat budu také nové běžecké boty od firmy Zoot.

Nejste nejmladší, ani sebelepší vybavení nepomůže, pokud nebude sloužit zdraví…
Zdraví zatím drží, i když samozřejmě i mně se zranění i zdravotní potíže nevyhýbají. V lednu mě trápila tradičně záda, a pak potíže s levou nohou, výborně mi ale poradil Mudr. Tenora, za což jsem mu vděčný.

Podřizujete tréninku i stravu?
Strava celkem normální, bílé maso,hodně česneku,sem tam ryba a tatarák.Olivový olej. A pak samozřejmě protein a další doplňky.

Podmínky pro kolo nebyly na jaře zrovna ideální…
V dubnu jsme jsme najížděli kilometry na týdenním soustředění v Maďarsku. Bylo to doplněné o rehabilitaci v tamních termálech. Velmi vydařená akce

Co když Lanzarote nevyjde a sen o Havajii se rozplyne?
Nevadí, vrchol kariéry budu směřovat tak jak většina triatlonistů k roku 2012. To se totiž chystá na Havaj i Lance Armstrong. Kolika sportovcům se podaří závodit s touto cyklistickou legendou? A když to vyjde, tak po neskutečných třiceti letech odejdu do důchodu. (smích)