Předchozí
1 z 6
Další

Sedm setin od Florence

Jamajčanka Shericka Jacksonová (vlevo při závodě štafet) se v Budapešti přiblížila světovému rekordu na 200 metrůJamajčanka Shericka Jacksonová (vlevo při závodě štafet) se v Budapešti přiblížila světovému rekordu na 200 metrůZdroj: Se svolením Ivany Roháčkové

Na dvoustovce měla hodně blízko ke světovému maximu Jamajčanka Shericka Jacksonová. Finálovým časem 21,41 se k famóznímu výkonu zesnulé Američanky Florence Griffithové-Joynerové z OH 1988 v Soulu přiblížila na pouhých sedm setin.

„Před závodem jsem na rekord nemyslela, ani nejsem zklamaná, že jsem Flo-Jo nepřeskočila. Když budu dál tvrdě pracovat, může se mi to podařit. Hlavně bych si ale chtěla udržet svou úroveň,“ sdělila sprinterka, která získala stříbro na stovce.

Žádost o ruku

Dominik Černý požádal za cílem Hanu Burzalovou o rukuDominik Černý požádal za cílem Hanu Burzalovou o rukuZdroj: Se svolením Pavola Uhrina

Chodecké závody nejsou na rozdíl od běhů tak sledované. Přesto si v Budapešti společný závod na 35 kilometrů vysloužil díky slovenskému páru obrovskou pozornost. Oba si šampionát budou pamatovat do konce života. Dominik Černý totiž za cílem poklekl a požádal Hanu Burzalovou o ruku.

Ta se zásnubním prstenem na ruce nadšeně souhlasila a Černý si budoucí manželku odnášel v náručí.

Bude z Lylese nový Bolt?

Noah Lyles vybojoval na MS tři zlaté medaileNoah Lyles vybojoval na MS tři zlaté medaileZdroj: Se svolením Ivany Roháčkové

Noah Lyles v Budapešti dosprintoval pro tři zlaté. Výhrami na 100, 200 a 4x100 metrů tak napodobil fenomenálního Jamajčana Usaina Bolta, jemuž se podobný kousek povedl poprvé v roce 2009 na MS v Berlíně. Pak to zopakoval na dvou šampionátech a dvou olympiádách.

Lyles je však první, kdo to dokázal po něm. Může se Američan stát novým Boltem? Tak to není vůbec jisté. Stále mu totiž něco chybí. Potřeboval by překonat Jamajčanovy rekordy, k čemuž nemá na dvoustovce daleko - jen 12 setin. A také by měl víc startovat v Evropě. Kromě toho nemá jako věčně rozesmátý Bolt tak nakažlivé charisma.

Plichta tyčkařek

Zdroj: Youtube

Když na OH v Tokiu získali Katařan Baršim a Ital Tamberi společně zlatou medaili ve výšce tím, že odmítli pokračovat v soutěži, v níž měli stejný zápis, bylo to popisováno jako akt přátelství. V Budapešti měl zase dvě vítězky ženský závod v tyči.

Australanka Kennedyová a Američanka Moonová se domluvily, že se o zlato nebudou rozeskakovat. Tentokrát se to už nesetkalo s takovým nadšením. Objevily se názory, že vítěz má být jeden. Jenže v atletických pravidlech je taková možnost už řadu let zanesena. Akorát k jejímu naplnění na velkých akcích nedocházelo často.

Střepy v oku

Zdroj: Youtube

Před semifinále dvoustovky došlo ke kuriózní nehodě vozíků, které převážely sprintery na stadion. Létaly při tom skleněné střepy, které zasáhly oko Andrewa Hudsona. Jamajčan musel na ošetření, ale nakonec do závodu nastoupil.

„Nevím, co se stalo. Všechno bylo rozmazané. Doktor mi potvrdil, že mám v oku střepy a vytáhl je ven,“ popsal neobvyklý karambol. Štěstí měl Ondřej Macík, který seděl hned vedle Hudsona. Vyvázl bez úhony.

Pády Nizozemek

Po pádu Femke Bolové přišli Nizozemci o zlato v mixu, ale skvělá atletka pak vyhrála 400 metrů překážek a dotáhla k titulu čtvrtkařskou štafetuPo pádu Femke Bolové přišli Nizozemci o zlato v mixu, ale skvělá atletka pak vyhrála 400 metrů překážek a dotáhla k titulu čtvrtkařskou štafetuZdroj: Se svolením Ivany Roháčkové

První den MS nepotěšil nizozemské fanoušky. Jejich hvězdy totiž v posledních metrech skončily na tvrdém mondu a přišly o medaile. O zlatou medaili v běhu 10 000 metrů bojovala Sifan Hassanová. V cílové rovince se loket na loket přetlačovala s etiopskou světovou rekordmankou Tsegayovou, ale z jemné strkanice nevyšla vítězně.

Naopak se poroučela k zemi. O pár minut později finišmanka smíšené štafety Femke Bolová byla ve vedení, jenže těsně před cílem zakopla. Při pádu ji vyletěl kolík z ruky a nizomské kvarteto tak nedoběhlo. Díky tomu vlastně získali bronz Češi, ale na to se historie ptát nebude. Obě běžkyně v oranžových dresech si však v dalším průběhu MS spravily chuť.