Mezi pěticí jihomoravských atletů jsou dva, kteří už cenný kov vybojovali. Dálkař Radek Juška ze Staroviček na Břeclavsku se radoval před čtyřmi lety v Praze ze stříbra, hodonínský mílař Filip Sasínek bral před dvěma lety v Bělehradě bronz v běhu na 1500 metrů. Tentokrát mají oba do ideální formy daleko. „Dosavadní halovou sezonou jsem se protrápil a díky bohu, že jsem se vůbec na šampionát dostal. Teď jen musím doufat, že to v Glasgow bude vypadat o poznání lépe,“ pravil Juška.

Odchovance břeclavské atletiky, který příští týden oslaví šestadvacáté narozeniny, trápí v tomto ročníku především rozběhová fáze. Do Glasgow se kvalifikoval na poslední chvíli při republikovém mistrovství před dvěma týdny jediným úspěšným skokem do vzdálenosti 788 centimetrů, mítink předtím při Czech In-door v Ostravě dokonce nezapsal ani jeden platný pokus, když šestkrát přešlápl. „Ještě nikdy se mi nic takového nestalo. Věřím, že se poučím a naplní se přísloví, že všechno zlé je k něčemu dobré,“ podotkl Juška.

Hodonínský mílař Filip Sasínek.
Loni jej přibrzdila zraněná achilovka. Teď chce Sasínek zářit na halovém ME

Obhájce bronzové medaile v běhu na 1500 metrů Filipa Sasínka z Hodonína zase přibrzdila vleklá zranění achilovky v minulé sezoně. Víkendový šampionát pro něj bude první velký test po návratu. „Mám ambice postoupit do finále a pak se uvidí,“ mínil třiadvacetiletý běžec.

Jihomoravané na HME

Pátek 1. března
11.03* kvalifikace dálka (Juška)
12.55 rozběh 1500 m (Sasínek)
13.30 kvalifikace výška (Heindl)
20.06 kvalifikace výška (Hrubá)

Sobota 2. března
11.03 kvalifikace tyčka (Maláčová)
19.00 finále výška (Heindl)

Neděle 3. března
12.35 finále dálka (Juška)
19.05 finále tyčka (Maláčová)
20.15 finále výška (Hrubá)
21.01 finále 1500 m (Sasínek)

*uvedeno ve středoevropském času, v Glasgow je o hodinu méně

Svou první evropskou medaili Sasínek slavil, když mu bylo jedenadvacet let. Ve stejném věku je od minulého týdne výškařka Michaela Hrubá, původem z Bořitova na Blanensku. Čerstvá halová mistryně republiky představuje tajný trumf české výpravy v Glasgow.

Celou halovou sezonu proložila solidními výkony, na prestižním Hustopečském skákání skončila s výkonem 191 centimetrů šestá. „Forma stále stoupá. Před šampionátem jsem si odpočinula, s trenérem jsme se zaměřili jen na výbušnost,“ podotkla.

Optimistické naladění talentované výškařce nepřekazily ani problémy se zády. „Seklo mi v nich, ale za den dva jsem bolest odbourala a jsem plně fit,“ uvedla Hrubá.

Mezi favoritky na cenný kov patří jiné výškařky, bořitovská rodačka se ovšem mezi ně může vklínit. „Cíl je postup do finále. Věřím, že když si všechno sedne a předvedu svůj skok roku, šanci na medaili mám,“ zamyslela se Hrubá.

Hokejista Hynek Zohorna.
Zohorna: Fanoušci Komety mi chybí. Ve Finsku slyším diváky, jen když padne gól

V Glasgow se mezi evropskou smetánkou představí také rodačka z Brna Romana Maláčová ve skoku o tyči a brněnský výškař Martin Heindl. Ani od jednoho z nich se útok na cenné kovy neočekává.

Celkem do Skotska odletělo jednadvacet českých atletů. Na palubě chyběla hlavní reprezentační hvězda Pavel Maslák. Úřadujícího trojnásobného vítěze halového mistrovství Evropy v běhu na čtyři sta metrů zastavila viróza. „Nešlo to jinak, Glasgow jsem musel zrušit. V sobotu jsem ještě trénoval, ale pak ulehl s horečkami. Dvě čtyřstovky jsou na programu už v pátek a za tohoto stavu bych je nezvládl,“ prozradil smutně Deníku.

Zbrojovka Brno, ilustrační foto
Konec zimních příprav, Zbrojovka myslí na postup. Pomoci jí má staronová zbraň

Šampionát začíná v pátek od jedenácti hodin dopoledne našeho času.