Atlas Cup patří každý rok do povánočního sportovního dění na Blanensku. Letos se hrál 18. ročník, kterého se zúčastnilo jedenáct týmů. Dvoudenní maraton dospěl do zápasů o umístění. Probojovaly se tam i mužstva z Blanenska.

V semifinále na sebe narazil Richmond složený z mladíků brněnských Bulldogs a Atlas legends. Tedy zkušení borci v čele s Jiřím Obalilem a Lubošem Bezděkem, kteří sice nejsou tak staří, ale pamatují zlaté časy blaneského florbalu. Richmond si s Blanskem poradil 3:0 a ve finále se utkal s týmem Willy Tea. Výběr z ligových hráčů ze Svitav a z Brna totiž ve druhém semifinále porazil Orly Bořitov až na samostatné nájezdy 3:2. Finále předcházel souboj o třetí místo. Atlas legends šel do vedení v 6. minutě po nenápadné střele. V poslední minutě prvního poločasu pak Oalil s Bezděkem vyšachoval obranu soupeře a druhý jmenovaný zvýšil lehkým obloučkem na 2:0.

Ve druhém poločase se hra zrychlila, útok střídal útok, přesto pokračovala převaha Atlasu, který využil své zkušenosti. Ve 4. minutě zvýšil Tomáš Kuchař na 3:0. Po gólu na 4:0 dostal Bořitov výhodu přesilovky a na začátku 11. minuty ji po váhavé rozehrávce Blanska využil. To bylo ovšem z jeho strany všechno. Bořitovští sice po brance přidali, ale další gól nedali. Naopak, pět sekund před koncem uzavřel skóre na konečných 5:1 po lišácké fintě Bezděk. „Pro nás je to úspěch, po dlouhé době jsme se někam probojovali. Na druhou stranu už tady není taková kvalita, jako když sem jezdily týmy složené z hráčů z extraligy," popsal Jiří Obalil z Atlasu. S bývalými spoluhráči dali dohromady B tým Atlasu, hrají stejně jako áčko Atlasu Jihomoravský přebor. „Ambice žádné nemáme, sešli jsme se, chtěli jsme si zase zahrát," dodává k tomu.

Finále svedlo dohromady Richmond a Willy Tea a po průběhu turnaje se očekával vyrovnaný souboj. „Já jsem tohle finále očekával, tipoval jsem, že vyhraje Richmond, i když jsem nečekal, že to bude takhle jednoznačné," podotkl Pivoda. Richmond totiž trpělivě přidával gól za gólem a po prvním poločase už vedl 4:0. Soupeře školil hlavně produktivitě, rychlé brejky se mu dařilo zakončovat. Když po pětačtyřiceti sekundách druhé půle přidal Richmond pátou branku, bylo jasné, že Willy Tea už s výsledkem těžko něco udělá. V 6. minutě druhého poločasu se Willy Tea radoval z branky, ale sudí ji pro vysoko hůl neuznali. Místo toho přišla šestá a v poslední minutě i sedmá branka Richmondu. Až v čase 14:24 si Willy Tea připsal aspoň čestnou branku. Vzápětí ještě nastřelil tyčku. Richmond vyhrál vysoko 7:1 a převzal pohár pro vítěze.

„Oddechové to určitě nebylo, museli jsme trošku běhat, ale nebylo to nic hrozného. Doufali jsme, že to tak bude, že na sebe narazíme s Willy Tea ve finále," uvedl po finále blanenský florbalista Lukáš Jalový. V nejvyšší soutěži nastupuje za Bulldogs Brno, se kterými se probojoval do finále Poháru České pojišťovny, které sehraje 4. ledna s Chodovem. „Ze začátku sezony jsem hrál všechny zápasy, teď už je to horší, někdy hraji někdy ne. Samozřejmě se snažím a chci nastupovat pravidelně, ale v týmu je velká konkurence a nemůžou hrát všichni," uvědomuje si Jalový.

Pořadatelé ocenili nejlepší týmy a předali individuální trofeje a zakončili další ročník. „Až na to, že nakonec nebyl dvanáctý tým, jsem spokojený," uzavřel ředitel turnaje Martin Pivoda.

Atlas Cup 2014

Celkové pořadí: 1. Richmond, 2. Willy Tea, 3. Atlas legends, 4. Orli Bořitov.