Blanenský Martin Mareš se po dlouhých týdnech zdravotních komplikací znovu dostal do tempa. Jezdec týmu PSK Whirlpool-Author ve středu jako jediný Čech dokončil náročný kopcovitý závod Coppa Ugo Agostoni v Itálii. „Po dlouhé době se mně jelo celkem dobře,“ řekl v cíli Mareš.

Dvaašedesátý ročník zařazený do první kategorie UCI byl přitom nad síly i loňskému vítězi Giro d´Italia Danilo Di Lucovi či Gilbertu Simonovi. Těžký podnik ve čtyřicetistupňovém vedru vyhrál týmový kolega českého závodníka Františka Raboně ze stáje Columbia Linus Gardemann.

„Tentokrát se odstartovalo zostra už od prvních metrů. Ještě ve městě v úzkých uličkách začal nástup za nástupem. Sotva byl únik smazán, hned začal druhý. Tak to probíhalo prakticky celou dobu. Italské závody jsou tím vyhlášené. Pro ty týmy je to obrovská prestiž a každý se chce předvést. Zvlášť když tu jsou také stáje ProTour,“ popsal situaci Martin Mareš z hradeckého celku PSK Whirlpool - Author.

Prakticky žádný z uprchlíků neměl příliš šancí dostat se do cíle. Odstup hlídala zejména Kreuzigerova stáj Liquigas. „Hned co měl někdo trochu větší náskok, seřadili se na špici a rozdíl zlikvidovali,“ řekl Mareš, který ještě nedávno bojoval s vleklými zdravotními potížemi. Tentokrát mu závod vyhovoval.

„Po dlouhé době jsem cítil, že mi závodní tempo sedí. Před tím mi nebylo nijak dobře a při závodech jsem trpěl. Konečně se mi jelo celkem dobře, dokázal jsem tempo akceptovat,“ řekl blanenský jezdec, který v Itálii před dvěma lety závodil.

Italské závody jsou typické tím, že se na start postaví dvě stě lidí, ale do cíle se jich dostane na pět desítek. „Ještě když jsem byl v Itálii, jsem takové závody také dokončit nedokázal,“ vzpomněl na minulost Mareš, který byl tentokrát jediný z Čechů, kdo vydržel tempo celý závod. Startovní pole se nakonec ztenčilo o téměř sto padesát jezdců. „Byla zde hodně tvrdá stoupání. Dvě patnáctiprocentní stěny hned za sebou bolely všechny. Právě tady se lámal chleba,“ dodal Martin Mareš.

Do cíle nakonec přijela osamocená trojice, která si spurtem rozdělila příčky stupňů vítězů. Vyhrál Gardemann z Columbie před Bertagnollim z Liquigasu a Pfannbergerem z Barlowordu, jenž na sebe upozornil dlouhým únikem při nedávném olympijském závodě. Mareš přijel ve třetí skupince se ztrátou čtyř a půl minuty.

„Martin jel velmi dobře. Dnes si ale zaslouží uznání všichni jezdci, co přijeli do cíle. Závod byl velmi náročný,“ uzavřel podnik hradecký trenér Otakar Fiala, jehož svěřenci v Itálii absolvují ještě třetí tradiční závod Coppa Bernocchi.

Coppa Ugo Agostoni – Itálie
1. Linus Gerdemann (Team Columbia) 4:27:20, 2. Leonardo Bertagnolli (Liquigas), 3. Christian Pfannberger (Barloword)
35. Martin Mareš (PSK Whirlpool-Author) +4:32.

Patrik Pátek