Individuální přístup, rozvoj všestrannosti a funkční systém ověřený v praxi. Děti vedou trenéři s licencí. To nabízí Atletický klub Blansko Dvorská. O trénování v něm je velký zájem, hlásí se zhruba trojnásobek aktuálního počtu členů. To trenéry sice těší, jenže zároveň nemůžou všem vyhovět. „Víc dětí si bohužel nemůžeme dovolit, bylo by to už na úkor kvality tréninku," vysvětluje Martin Weinhöfer, který se zaměřuje na víceboje.

Spolu s ním vede v klubu atletickou školku Lenka Weinhöferová, běhy má na starosti Jiří Vrtílka. Musí si vystačit s podporou školy, sem tam se skromnou dotací, s pomocí rodičů a hlavně s vlastním nasazením. Ti starší trénují i čtyřikrát týdně, nejlepší se účastní soustředění. „Je to osvědčený systém, který se nemění, zahrnuje komplexní přípravu a individuální přístup ke každému sportovci. Důraz je na rozvoj všestrannosti, ne na úzké zaměření na jednu činnost. Pro zimní přípravu máme k dispozici klubovou posilovnu a hlavně běžecký pás. Soustředíme se na dráhovou atletiku, prioritou jsou víceboje," popisuje Weinhöfer.

Lucie Kniesová z AK Dvorská při závodě v Hořicích u Blanska.Jména jako Max Beránek, Kryštof Kroupa, Lucie Kniesová, Nikola Manová, Adam Nečas, Anna Kalincová, Dominik Zouhar, Itgemjlekh Erdenetsogt a další z AK Blansko Dvorská se objevovala pravidelně mezi nejlepšími na závodech na Blanensku i na Brněnsku nebo Vyškovsku. „Stávalo se, že jsme obsadili všechny stupně vítězů, to nás samozřejmě těší. Dnes sbírají úspěchy, když začínali, zavazovali jsme jim tkaničky, v závodech se dívali na záda soupeřům," vrací se Weinhöfer o pár let zpět.

Většinu mladých atletů tréninky i závody baví, přestože jde o náročný sport, výsledky se dostavují až po vytrvalém úsilí a jsou přímo úměrné vloženému času. „S docházkou není problém, tréninky navazují na vyučování, to se podařilo sladit. Chci poděkovat vedení školy za vstřícnost, díky které můžeme fungovat. Jsem taky moc rád, že se podařilo sehnat dalšího trenéra," zmiňuje Martin Weinhöfer Jiřího Vrtílku.

Na valné hromadě s rodiči žáků trenéři zhodnotili sezonu a probrali i docházku a výsledky svěřenců. Také upozornili na nutnost zvážit adekvátní délky tratí. V nižším věku se vytrvalost prakticky netrénuje, důraz se klade na všestranný rozvoj malé sportovní osobnosti. „Kvůli neúměrným délkám žákovských tratí jsme také vyřadili žákovské závody Běhu za jedovnickým kaprem ze seriálu Okresní běžecké ligy. Zaběhnout si je samozřejmě může, kdo chce, ale nepřevezmeme za účast na takových délkách odpovědnost. Přitom jsme na to pořadatele už před rokem upozorňovali," sdělil Jiří Vrtílka, který je zároveň ředitelem Okresní běžecké ligy.

Ne všichni u sportu vydrží. I s atletikou končí žáci z různých důvodů, někdy je to opravdu velká škoda. Ze dne na den skončil i velice talentovaný a pracovitý Erdenetsogt Itgemjlekh, který měl před sebou slibnou budoucnost.

Michaela Hrubá

Za dvanáct let fungování už AK Blansko Dvorská odchoval řadu talentovaných sportovců. Mezi ty nejvýraznější patří i bořitovská atletka Michaela Hrubá, která letos získala ve skoku vysokém zlato v European Youth Olympic Trials v Ázerbájdžánu, stříbro na mistrovství světa juniorů v USA nebo bronz z Olympijských her mládeže v Číně.

„Atletická cesta této současné nadějné světové výškařky začala jejím přestupem na naši školu. Součinnost našeho systematického působení (v posledním období u nás absolvovala pětidenní tréninkový režim) a její tréninkové píle postupně vedla k mnoha mimořádným úspěchům," připomněl Weinhöfer nedávnou minulost několikanásobné mistryně a medailistky z Mistrovství jižní Moravy a Slezska, mistrovství republiky nebo z Mezinárodních atletických her mládeže.

Mezi nejhodnotnější výsledky, které Hrubá získala ještě v dresu AK Blansko Dvorská, je možné zařadit 2. a 3. místo z Mezinárodních atletických her mládeže v roce 2011. Jako mladší žákyně zde získala stříbrnou medaili ve skoku dalekém (509 cm) a bronzovou ve skoku vysokém. Čtyři zlaté medaile vybojovala také jako vítězka halového MMaS v roce 2013 (60 m př., dálka, výška, 150 m). Stejně tak ještě v dresu AK Blansko Dvorská získala titul halové vicemistryně republiky v roce 2013.

„Míše gratulujeme k mimořádným úspěchům a zároveň doufáme, že nezapomene na to, kde začala její atletická dráha," dodává k úspěšné reprezentantce Weinhöfer.

Absolvováním základní školy sportovcům nic nekončí. „Když vychodí školu, neznamená to, že musí automaticky skončit i v klubu," upozorňuje Lenka Weinhöferová na to, že trenéři se rádi věnují nadějným sportovcům i pak. Mladí atleti tak můžou v AK Blansko Dvorská dál výkonnostně vyrůst. Kdo z nich u atletiky zůstane a naváže na úspěchy svých předchůdců, a kdo naopak skončí, ukážou až další sezony. „Přejeme si, aby u nás děti zůstávaly i dál, tartan je všude stejný a atletika se dá dělat dobře i v Blansku," uzavírá Martin Weinhöfer.