Většina psychologů nebo psychiatrů se za svůj život potýkala s psychickými problémy na vlastní kůži. To potvrzuje i klinický psycholog Daniel Krejcar.

„Byl jsem neurotické dítě. Koktal jsem a velmi dobře si pamatuji a mám v hlavě ještě dnes, jak se mi děti smály a říkaly: vykoktej se nejdřív do hrníčku a potom mluv. Dětství jako takové jsem měl šťastné, ale pak přišla další etapa vztahů a zase mi chvíli nebylo dobře. Po studiích psychologie jsem byl několik let v psychoanalytické psychoterapii, kde jsem si zažil velké depky právě kvůli zapouzdření věcí, které se mi odehrály v životě. Předpokládám, že po té zkušenosti, kterou za sebou mám, vím, co dnešní děti trápí. Odborníci by si to měli umět představit a myslím, že mnoho z nás právě takovou nebo podobnou zkušenost, o které jsem mluvil, mají. Měli by mít zásadní zkušenost s tím, že se potkali sami se sebou,“ vysvětluje Krejcar.

Jak udržet krok a komunikovat s takzvanou generací sněhových vloček? V rozhovoru Deníku odpovídala psycholožka Markéta Švamberk Šauerová:

Dnešní generaci Z, která je často označovaná jako generace sněhových vloček, trápí nejvíce deprese, úzkosti, pocit ztracenosti ve světě, pocity neporozumění okolnímu světu. Tyto děti mají skončit v péči odborníků. Jenže tady mnoho rodičů potažmo dětí narazí. Většina odborníků není dostupná. Čekárny psychologů a psychiatrů jsou plné. Kapacity lékařů jsou na nule. I to byl důvod založit nové psychoterapeutické centrum.

„Už mě nebavilo nadávat u piva na to, jak u nás ta situace vypadá. Vzpomínám si, jak jsem volal pěti kolegům do Olomouce a žádal o termín pro psychicky nemocné dítě a oni mi opakovaně říkali, že mi nedají termín z důvodu přeplněné kapacity. Zavolal jsem do Brna a situace byla stejně zoufalá. Termín jsem nedostal ani pro někoho, kdo je nezachycený. To znamená, že není v žádné léčbě. Ordinace psychiatrů a psychologů jsou opravdu plné a oni nemají kapacitu na přijímání dalších klientů. Tak jsme se u toho piva ještě s dalšími kolegy rozhodli, že založíme vlastní dětské centrum Nákel. Od pojišťovny jsme po předložení všech podkladů a projektu dostali zelenou,“ říká klinický psycholog Daniel Krejcar.

Jak vnímáte současnou mladou generaci? Zapojte se do ankety Deníku:


Nahrává se anketa ...

V podcastu ještě uslyšíte, co všechno klinika Nákel nabízí a komu je dostupná, proč se děti sebepoškozují, kdo může za to, jak vypadá dětská psychiatrie v Lounech, proč a jak děti tráví Vánoce na psychiatrii i to, proč si děti na hospitalizacích vytváří návyky.

Nový díl si můžete poslechnout vždy od pátku na www.denik.cz. Vaše příběhy, dotazy nebo náměty můžete posílat na mail: bohumila.cihakova@denik.cz.