Za dvě hodiny došlo k podobné tragédii také u Žďárné. „Šestadvacetiletý řidič Škody Octavia jedoucí ve směru od Protivanova zatím z nezjištěných příčin vjel mimo vozovku a narazil do stromu. Na místě zemřel," dodal Malášek. Policisté hledají svědky nehody. Ti se mohou hlásit na tísňové telefonní lince 158 nebo čísle 974 631 251.

V uplynulém půlroce to byly na Blanensku jediné nehody se smrtelnými zraněními. Stejně tak tomu bylo ve stejném období i loni. Předloni byl počet obětí dopravních nehod dvojnásobný, tehdy v prvním pololetí zahynuli čtyři lidé. „Letos policisté vyjížděli k 238 nahlášeným nehodám. Pět lidí se při nich zranilo těžce. Jsou to podobná čísla jako minulý rok. Předloni bylo nepatrně méně nehod, ale o čtyři více těžkých zranění. V letošním roce jsme vyčíslili vzniklé škody na více jak devět milionů korun. V minulých dvou letech byly okolo jedenácti milionů," zhodnotil Malášek.

Nehody 2016• Policie na Blanensku letos zatím řešila 238 dopravních ne­hod
• 2 lidé už letos na silnicích zemřeli
• 5 řidičů bylo těžce zraněných
• Lehce se jich zranilo 114
• Celková škoda vzniklá při dopravních nehodách byla policisty vyčíslena na více jak 9 milionů korun

Nejčastější příčinou dopravních nehod je špatný způsob jízdy. „Kvůli němu letos bouralo sto čtyři řidičů. Na druhém místě je nepřiměřená rychlost," upozornil Malášek. Zároveň zmínil i počet řidičů, kteří zavinili některou z nehod pod vlivem alkoholu. Těch bylo osmnáct, což je oproti minulým letům pokles.

Nejrizikovější období na silnicích však teprve začalo. Je o tom přesvědčen krajský koordinátor BESIPu Pavel Čížek. „Potvrzují to statistiky. Je to i tím, že do provozu se více zapojují děti a cyklisté. Navíc jsou úmorná horka, při kterých mohou být řidiči unavenější a ztrácí tak pozornost. Je důležité být v těchto dnech ostražitější a zároveň ohleduplnější k ostatním," vysvětlil.

BESIP chystá na léto řadu kampaní pro bezpečnější silnice. Zaměří se hlavně na děti, které chce vést k větší zodpovědnosti. Policie slibuje pravidelné kontroly, ale masivní akce neplánuje.

Nejnebezpečnější silnice na Blanensku je tah I/43 z Brna do Svitav. Řada nehod se stala například poblíž Bořitova, kde lidé museli mezi autobusovými zastávkami silnici přebíhat. Teď ji dělníci upravují. „Usilovali jsme o to řadu let. Po úpravách tu bude podstatně bezpečněji pro chodce i řidiče," uvedl už dříve starosta Bořitova Břetislav Tesař.