„S kamarády jsme se procházeli kolem rájeckého rybníku Klimšák. Na zamrzlé hladině byly holky. Pod jednou z nich se najednou propadl led. Bylo to možná dvacet metrů od břehu,“ vzpomíná na dramatické okamžiky ze začátku března žák 8.B ze základní školy Rájec-Jestřebí.

Na nic nečekal a začal se po ledě k dívce plazit. „Strach jsem v tu chvíli neměl. Byl to reflex. Nemohla se dostat zpět na led a volala o pomoc. Tak jsem vyrazil,“ říká hoch.

Dívka byla v tu chvíli po krk v ledové vodě a držela se okraje ledu. Na víc ale neměla sílu. „Vytáhl jsem ji na led a společně jsme se dostali na břeh. Jedna z kamarádek mezitím volala záchranáře a policisty,“ dodává školák.

Dívka byla v šoku a podchlazená. Ale bez zranění. „Udělal bych to zase. Jak už jsem říkal, moc jsem nepřemýšlel a šel rovnou na led. Bylo to poprvé, co jsem viděl, jak jde někomu o život. Jsem rád, že to dobře dopadlo. Ve škole to mělo velký ohlas, nejsem na takovou pozornost zvyklý. Já a hrdina? To rozhodně ne. Udělal jsem, co jsem měl,“ usmívá se Maša.

Medaile od policistů

Ve středu mu v zaplněné tělocvičně rájecké základní školy za hrdinský čin pogratulovali zástupci města, školy i policisté. Od nich dostal medaili za záchranu života. „Spousta lidí by to do něho neřekla. Je to ale borec. Ne každý by se tak v dramatické chvíli zachoval jako on,“ řekla jedna z Mašových spolužaček.

Při záchraně spolužačky z páté třídy přitom mohl školák sám skončit pod ledem. Blanenští hasiči záchranu lidí, pod kterými se proboří led, pravidelně nacvičují. Podle instruktora Michala Ostrého je v krizové situaci důležité jištění osob, které se snaží člověka z ledové vody zachránit. „Musí zachovat chladnou hlavu. Zavolat okamžitě na tísňovou linku a tonoucímu se snažit podat nějakou větev, hodit autolano nebo cokoliv, co je po ruce. Vstupovat na led je riskantní. Ze zachránce se může stát oběť. I hasiči při zásahu hází tonoucímu nejdřív speciální vrhací pytlík s lanem,“ dodal instruktor.

Život svému kamarádovi zachránili nedávno také dva chlapci z Hlubočan na Vyškovsku. Trojice hochů si hrála na honěnou a jeden z nich spadl do protipožární nádrže. Dvojice na břehu nezpanikařila a kamaráda včas vytáhla. Kdyby nezareagovali včas, desetiletý hoch by v ledové vodě rychle prochladl. Po strmé stěně se navíc nemohl nevyšplhat na břeh. „Hráli jsme si u rybníka, zakopl jsem o obrubník a po zadku sjel do vody. Břehy nádrže jsou velmi strmé, nemohl jsem vylézt. Bál jsem se,“ vzpomínal na událost chlapec.

Drama v nádrži

Jak popsal devítiletý Viktor Jelínek, jeho kamarádovi z vody koukala jen hlava. „Museli jsme reagovat velmi rychle. Třetí z nás, Honza Dvořák, se chytil zábradlí a jistil mě. Já se pro kamaráda natáhl. Ani nevím, jak nás to napadlo. Asi instinkt,“ svěřil se Viktor.

Událost se podle chlapců seběhla velmi rychle. „Chvíli jsem se jen díval, v tom okamžiku jsem byl zmatený. Pak doběhl Viktor, chytil jsem ho za ruku, aby do vody také nespadl. Vytvořili jsme řetěz. Nepřemýšleli jsme nad tím“ potvrdil třetí z party, Jan Dvořák.

Podle mluvčí jihomoravských záchranářů Hedviky Kropáčkové bývají děti v krizových situacích duchapřítomné. „Nejsou zatížené stresem jako dospělí a chovají zodpovědně,“ sdělila.