„Zasahovali jsme po celé jižní Moravě. Nejvíce na Blanensku a nejméně na Vyškovsku,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Jaroslav Mikoška.

Ilustrační foto.
Malé byty v Brně? Na dračku i za tři miliony. Ceny rostou rychleji než v Praze

Většinou se starali o stromy, které hrozily pádem. Několik už jich poškodilo auta. „Popadané stromy poničily auta na blanenském vlakovém nádraží a na více místech v Brně. Na Vyškovsku větev propíchla světlo autobusu, ve kterém cestovalo třináct lidí. Po poledni zasahovali hasiči na střeše kostela v Lanžhotě na Břeclavsku, kde se uvolnily střešní tašky. Dvě hodiny zaměstnal jednotky také strom spadený na střechu hájovny u Hrušovan nad Jevišovkou,“ přiblížil Mikoška.

Ilustrační foto.
Zpoplatněná návštěva lednického parku: další změna. Vstupné bude dobrovolné

Vítr způsobil ráno komplikace také v dopravě. Spadlé větvě znemožnily na čtyřicet minut cestu vlaku v úseku Olbramkostel – Znojmo.

Na některých místech jeho rychlost dokonce přesáhla devadesát kilometrů v hodině. Zklidnil se až k večeru. „V současnosti nepřesahuje rychlost padesát kilometrů v hodině. Větrněji bude zase ve středu. Pro celý kraj je od pěti hodin od rána do pěti hodin odpoledne výstraha na silný vítr. Opět očekáváme místy nárazy větru až devadesát kilometrů v hodině,“ informovala Český hydrometeorologický ústav Tereza Uhlíková.