Pád stromu zastavil před nedělním polednem železniční dopravu na trati nedaleko Lanžhota na Břeclavsku. Kmen poškodil vlakovou soupravu. K nehodě došlo jen několik set metrů před hranicemi se Slovenskem. „Událost se obešla bez zranění. Ve vlaku cestovalo asi sedmdesát lidí,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Provoz vlaků Eurocity mezi stanicemi Břeclav - Bratislava byl přerušen do odvolání bez náhrady. S omezením počítaly dráhy zhruba do šesti hodin do večera. „Cestujícím mezi stanicemi Břeclav - Bratislava/Budapest doporučujeme využít spojení přes stanici Wien Hbf bez doplatku jízdného. Vlak EC 130 Báthory a EC 131 Báthory nejede v úseku Bohumín - Kúty a zpět,“ informovaly na svém webu České dráhy.

Vlaky přestaly podle železničářů kvůli silnému větru jezdit před třetí hodinou odpoledne také v úseku Svitavy – Blansko mezi Pardubickým a Jihomoravským krajem. Cestující přepravovala náhradní autobusová doprava. S obnovením provozu dráhy počítaly kolem osmé večer.

Problémy hlásili dopravci už od nedělního rána. Například na linkách Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje S4, S41, R11. Spoje měly zpoždění zejména na Blanensku. Z důvodu popadaných stromů v kolejišti pak železničáři zastavili provoz na trati v úseku Zastávka na Brněnsku až po Rapotice na Třebíčsku. Na trase Jihlava - Brno hlavní nádraží pak odřekli vlaky dálkové dopravy. Bez náhrady. Stejně jako regionální spoje na trase Okříšky - Střelice.

Tisíce domácností bez proudu

Hasiči měli plné ruce práce s odstraňováním popadaných stromů. K prvním zásahům vyjížděli už kolem druhé hodiny v noci. K nedělnímu večeru už evidovali přes tři sta zásahů. To je o několik desítek víc, než mají běžně za celý týden. Více než sto jich přitom bylo na Blanensku a přes sedmdesát pak na Brněnsku. „Velká část výjezdů byla k popadaným stromům. Nejčastěji na Blanensku a Brněnsku. Ve Znojmě jsme zasahovali u popadaných okapů a střešní krytiny. Materiál poškodil zaparkovaná auta. Škody jsou evidentní také na poškozených střechách. Pomáhali jsme provizorně opravit střešní krytina například v obcích Bučovice, Mutěnice, Veselí nad Moravou, ale také v Brně nebo v obci Suchov na Hodonínsku," vypočítal zásahy Mikoška.

Vyvrácené stromy na řadě míst na jihu Moravy přerušily elektrické vedení. V neděli dopoledne byly bez proudu stovky domácností. Později jich přibylo daleko víc. „Nejvážnější situace je na jihu Moravy, kde je s omezením více než 9 000 odběratelů na Hodonínsku, Blanensku, Znojemsku, Boskovicku, ale nově také v okolí Židlochovic,“ informoval v neděli před pátou odpoledne mluvčí společnosti eg.d Roman Šperňák.

Více než dvě hodiny nešel po nedělním obědě proud například v bezmála pětitisícovém Adamově na Blanensku. „Chtěl jsem se dívat v televizi na biatlon, ale vypnuli proud. Asi spadl nějaký strom na vedení. Venku to pořádně fičí. Nevadí mi to. Budu si číst knížky a odpočívat,“ nenechal se rozhodit výpadkem proudu adamovský důchodce František Novák.

Nehody na silnicích

Policisté vyjížděli v souvislosti se vichřicí k několika dopravním nehodám. Vzrostlý strom krátce po čtvrté hodině ráno zablokoval silnici u Devíti křížů na Brněnsku, kde došlo k dopravní nehodě. „Řidič dodávky se tam stromu stihl vyhnout, ale stejně mu to nebylo moc platné. Podobný manévr se totiž nepovedl řidičce osobního auta, která do kmenu narazila a odhodila jej na jeho dodávku. Od nehody navíc ujela,“ uvedl policejní mluvčí Petr Vala.

Podobným střetem podle něj skončila i nehoda u Valchova na Blanensku. O půl sedmé ráno tam přes cestu popadalo několik stromů, na které nedokázal včas zareagovat řidič osobního auta. „Po tvrdém nárazu skončil zraněný a sanitka ho odvezla do nemocnice,“ dodal policista.

Stržené dráty vysokého napětí zablokovaly v neděli dopoledne také provoz na silnici mezi Blanskem a Šebrovem. Od odbočky na Olomučany ve směru na Blansko byla uzavřená. S uzavírkou se počítá minimálně do pozdních odpoledních hodin. Objízdná trasa vedla přes Olešnou.