Za chvíli už oddychuje na ledu i s kolegou, který hrál tonoucího. Nejednalo se totiž o ostrý zásah ale o cvičení hasičů na blanenské přehradě Palava. „I pro cvičeného záchranáře je obtížné dostat člověka z ledové vody ven. Kolega váží přes osmdesát kilo a byla to docela fuška,“ říká hasič.

Blanenští hasiči cvičili záchranu osob, pod kterými se probořil led, tři dny. Podle instruktora Michala Ostrého je základem úspěšného zásahu dostat člověka co nejdřív z vody. „Když se pod někým proboří led, snaží se pudem sebezáchovy dostat hned z vody. Začne panikařit a rychle se vysílí. Pohybem si člověk nažene krev do rukou a nohou, jenže díky ledové vodě potom tělo ztrácí teplotu daleko rychleji, než kdyby se nehýbal. Vlivem podchlazení může zakrátko upadnout do bezvědomí. Jde o minuty,“ upřesňuje.

V krizové situaci je důležité také jištění osob, které se snaží člověka z ledové vody zachránit. „Musí zachovat chladnou hlavu. Zavolat okamžitě na tísňovou linku a tonoucímu se snažit podat nějakou větev, hodit autolano nebo cokoliv, co je po ruce. Vstupovat na led je riskantní. Ze zachránce se může stát oběť. I hasiči při zásahu hází tonoucímu nejdřív speciální vrhací pytlík s lanem,“ dodává instruktor.

Hasiči ani záchranáři v poslední době podobný případ na Blanensku neměli. Na tenký led však doplatil před měsícem osmašedesátiletý muž na Vranovské přehradě, pod kterým se při bruslení prolomil. Záchranáři už bruslaři nedokázali pomoci. Když jsme se dostali na místo, nejevil známky života,“ uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková.

V podobné situaci se před lety ocitnul také Jiří Jelínek z Adamova. Při bruslení přehlédl díru v ledu na rybníku, kterou tam vysekali rybáři. „Jel jsem pozpátku a zahučel rovnou do díry. Chtěl jsem se vynořit, ale nešlo to. Hlavou jsem narazil o led. Viděl jsem světlé místo, tak jsem se k němu dohrabal. Z vody jsem vylétl jako namydlený blesk. Ani nevím jak. Druhý den jsem byl ale na rybníku zas,“ zavzpomínal muž.