Vše se zatím podle mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky obešlo bez zranění. "U většiny výjezdů odstraňovaly jednotky popadené stromy na silnicích. Mezi Rájcem-Jestřebí a Němčicemi na Blanensku zasahovaly čtyři jednotky. Podmínky na místě byly natolik nebezpečné, že se hasiči museli kvůli padajícím stromům stáhnout. Až se situace uklidnila, mohli teprve popadené stromy ze silnice odklidit," uvedl Mikoška.

Ilustrační foto.
Počet infarktů klesá v Brně i na jižní Moravě. Lidé lépe jedí a zlepšila se péče

Víc než padesát zásahů měli hasiči do pondělních sedmi hodin ráno na Blanensku. Dalších čtyřiadvacet přidali v okrese Brno-venkov.

Vichřice také v regionu odřízla tisíce domácností od elektřiny. Nejvíce Blanensku a Břeclavsku. "Tam se bez proudu ocitlo pět tisíc tři sta domácností. Jde o obce Šitbořice, Velké Němčice nebo Nikolčice," informovala mluvčí společnosti E.ON Martina Slavíková.

Průvod maškar a krojovaných v brněnské Líšni.
VIDEO: Líšeňské ulice zaplnily maškary. Průvodu dominoval milosrdný bůh zábavy

Dodala, že vítr napáchal škody i na Vysočině, tam je bez elektřiny aktuálně zhruba dva tisíce domácností. Nejvíce zasaženy jsou Jihlavsko a Třebíčsko. "Přes noc jsme kvůli bezpečnosti práce prováděli pouze manipulační práce a mapovali místa poruch. Ale od časného rána jsou již naši technici přímo v terénu a pracují na opravách poškozených úseků vedení. Příčinou poruch je silný vítr, který lámal stromy a větve, které pak popadaly na vedení a poškodily ho. Nejčastěji bývají zničené vodiče a izolátory," upřesnila Slavíková.

O půl sedmé večer Slavíková upřesnila, že se během dne podařilo obnovit dodávky elektřiny na celém distribučním území. Na opravách dohromady pracovalo více než dvě stě techniků a dispečerů. "Přestože dodávky elektřiny jsou plně obnoveny, budou opravy vedení a odstraňování škod v terénu probíhat i během úterý," doplnila mluvčí.