Lesům města Brna větrná kalamita způsobila škody v rozsahu patnácti tisíc metrů krychlových dříví, a to především lesní správě Lipůvka na Blanensku. „Škody na znehodnoceném dřevu půjdou do milionů korun,“ uvedl Pavel Mauer ze Školního lesního podniku Křtiny.

Pětadvacet tisíc kubíků vyvrácených stromů evidují na Blanensku Lesy České republiky. Lesní správa v Bučovicích na Vyškovsku hovoří o škodách na deseti tisících stromech. Ve Vojenských lesích a statcích, které hospodaří na Vyškovsku, odhadují škody v rozsahu dvanácti tisíc kubíků dřeva.

Vítr na Blanensku v pátek porážel stromy. Nešla elektřina a auta stála. Na snímku hasiči odstraňují padlé kmeny u Křtěnova.
Zákaz vstupu do lesů. Odklízení následků vichřice může trvat i celý měsíc

1,5milionu korun budou stát opravy Zámeckého skleníku v Boskovicích. Městu vznikla škoda přesahující sto tisíc korun i na dalším majetku, třeba na sloupech veřejného osvětlení.

České pojišťovně už klienti z Blanenska nahlásili škody za bezmála milion, z Vyškovska za více než tři a půl milionu korun. „Nejčastěji se jedná o poškozené střešní krytiny a střešní okna. Dalšími typickými škodami jsou ty, které vzniknou v důsledku pádu stromů či větví,“ řekla mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková.

Kooperativa vyplatí na Blanensku 1,3 milionu korun, na Vyškovsku 770 tisíc. „Velkou škodu nám nahlásili ze Senior Centra v Blansku. Jedná se o poškozenou střechu budovy,“ přiblížil mluvčí Kooperativy Milan Káňa. Pojišťovna už zavedla sobotní služby likvidátorů.