Zároveň varovala, že podobné situace někdy končí tragicky. „Otrava tímto plynem, kterému se také říká „tichý zabiják“, může mít za následek i smrt. To je ale ta nejhorší varianta. Mezi první příznaky otravy patří nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, závratě, bušení srdce, nebo slabost,“ zdůraznila mluvčí.

Petr Hurdes, 46 let, umělec, Blansko.
ANKETA: Jak se žije v Blansku? Do přírody je to kousek, doprava je ale hrozná

Při závažnějším stupni zaznamená postižený neurologické příznaky v podobě dvojitého vidění nebo například poruchy řeči. V takové situaci záchranáři radí jeho rychlý přesun na čerstvý vzduch a přivolání pomoci. V případě včasné pomoci je možné vyléčení pacienta bez následků. Prioritou je ale pro každého prevence.

„Musíme se snažit zabránit úniku tohoto jedovatého plynu. Lze tomu předejít důslednou péčí o funkčnost komínů, ale také plynového kotle, karmy či malých přenosných topidel. Pokud však i přes veškerá preventivní opatření dojde k úniku oxidu uhelnatého, před jeho zvýšenou koncentrací nás dokáží varovat senzory a čidla, která lze zakoupit ve specializovaných obchodech a poté je umístit v domácnostech,“ dodala Bothová.