Nehybné tělo v řece Svitavě. Otřesný obrázek v pátek před sedmou hodinou ranní čekal na muže, který šel kolem blanenského aquaparku do práce. Utonulému už nebylo pomoci.

Podle operačního důstojníka Miloše Klímy zatím policisté netuší, jak dlouho tělo ve vodě bylo. „Jde o muže, narozeného v roce 1950. Zatím nic nenasvědčuje násilnému činu. Pravděpodobně šlo o nešťastnou náhodu,“ uvedl Klíma. Dodal, že lidé většinou uklouznou, spadnou do vody a pak se utopí. „Sebevraždu utopením lidé nepáchají často. Na Blanensku převládají skoky pod vlak,“ doplnil Klíma.

Co se zemřelému muži stalo, ukáže v následujících dnech pitva. „Zdravotní pitva byla nařízena. V současnosti je tělo v Ústavu soudního lékařství. Tam je podrobně ohledají, zjistí příčinu smrti, jestli třeba muž nedostal infarkt,“ popsal další kroky operační důstojník.

U vytažení těla pomáhal potápěč

U smutného nálezu kromě policistů asistovali i obvodní lékař a hasiči. Ti zajistili technickou pomoc. „Utonulý se nacházel tři metry od břehu. Na místě jsme využili i potápěče s kamerou. Zásah jsme ukončili před osmou hodinou ráno. Mrtvého se nám podařilo z vody vytáhnout,“ informoval dispečer hasičů.

Smrt u nalezeného muže konstatoval obvodní lékař. „K případům, kdy je jasné, že je člověk skutečně mrtvý, záchranka nejezdí,“ vysvětlila mluvčí krajské zdravotnické záchranné služby Barbora Zuchová.

Totožnost mrtvého už je známá. Starostka Blanska Jaroslava Králová jej znala osobně. „Jde o bývalého policistu a člověka, který se hodně angažoval i ve sportu. Byl duší sídliště Písečná. To on to tam začal zvelebovat,“ je smutná Králová, která nechápe, jak se muž mohl do řeky dostat. „Na březích Svitavy nehrozí nebezpečí, nerozumím tomu,“ dodala.

Policisté, slovy zástupce okresního ředitele Zdeňka Grénara, řeší případy utonutí na Blanensku ojediněle. Řeka Svitava si však letos už jednu oběť vybrala. „V Doubravici utonul muž a jeho tělo potom našli v řece až u Rájce–Jestřebí,“ vzpomněl Grénar.

Karolína Opatřilová, Petr Novotný