„Nejvíce případů bylo na Blanensku. Pár na Brněnsku a Hodonínsku, na Znojemsku čtyři a jeden na Vyškovsku. Většinou jsme se museli vypořádat se spadenými nebo pádem hrozícími stromy,“ informoval mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Ve třech případech se jednalo o uvolněné reklamní poutače, jednou o zlomený sloup veřejného osvětlení, který spadl na osobní auto a jednou o převrácený přívěs nákladního auta na silnici 53. Tam se mezi obcemi Dyje a Bantice na Znojemsku tvořila po třetí hodině odpoledne kolona.


Strom spadl kvůli silnému větru také v areálu brněnské zoologické zahrady. „Uzavřeli jsme cestu u jaků a bizonů. Abychom strom mohli, co nejdříve odstranit," sdělil mluvčí zahrady Michal Vaňáč. Zaměstnanci zoo také zavřeli lvy do vnitřní ubikace.

„Při silnějším větru to děláme vždy jako preventivní opatření. Takže z fotek s vlající hřívou asi nic nebude. Aspoň zatím," usmál se Vaňáč.

Strážníci v Brně řešili v souvislosti se silným větrem zhruba dvacet záležitostí.Zdroj: MP Brno

Desítky zásahů po celé jižní Moravě mají hasiči v úterý dopoledne v souvislosti se silným větrem. Některé stromy spadly i na auta.
Vítr lámal stromy, domácnosti byly bez elektřiny. Vichřice přijde i ve středu

Některé domácnosti opět zůstaly bez elektřiny. „Na Blanensku spadl na elektrické vedení strom, což přerušilo dodávku elektřiny kolem obce Lysice. Jde asi o tisíc domácností,“ uvedla před půl dvanáctou mluvčí společnosti E.On Martina Slavíková. Technici závadu odpoledne odstranili.

Problémy měly kvůli větru také některé spoje Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Nejvíce v okolí Boskovic a Blanska, kde se cestující zdrželi od pěti do dvaceti minut.

Vichřice zaměstnala i brněnské strážníky, kteří přijali zhruba dvacet oznámení. Lidé je upozornili na větve popadané na autech, rozlomené kmeny stromů, kontejnery na silnici i vyvrácenou směrovou tabuli.

„Zabývali jsme se také uvolněným semaforem visícím nad jízdním pruhem, odvátou trampolínou nebo odfouknutým mobilním oplocením. Některé záležitosti jsme vyřešili a zbytek jsme předali hasičům a jiným složkám,“ informoval mluvčí městské policie Pavel Šoba.

V úterý hasiči zasahovali u více než 170 případů. Na Vyškovsku větev propíchla světlo autobusu, ve kterém cestovalo třináct lidí. Na střeše kostela v Lanžhotě na Břeclavsku se uvolnily střešní tašky.

Po dvou dnech si ale Jihomoravané mohou oddechnout. Ve čtvrtek už podle meteorologů silný vítr kraj trápit nebude.

Rezidentní parkování v Brně. Ilustrační foto.
Další modré zóny. Od léta jich přibude dvanáct, v Králově Poli nebo Žabovřeskách