Oficiálním správcem přechodu pro chodce na silnici I/43 v Lipůvce u Formanky je Ředitelství silnic a dálnic. „Rada Jihomoravského kraje na svém čtvrtečním jednání schválila poskytnutí dotace na úpravu povrchu cesty u přechodu ve výši necelých dvou set tisíc korun," oznámila tisková mluvčí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková.

Jako jeden z nejrizikovějších přechodů pro chodce vytipovali ten v Lipůvce společně policisté, vedení krajského úřadu a zástupci odboru dopravy i Ředitelství silnic a dálnic.

Přípravné práce začaly už v září letošního roku. „Silničáři v tomto měsíci obnovovali kryt cesty. Teprve na nový povrch mohou totiž položit protismykovou úpravu na ploše přesahující dvě stě metrů čtverečních. Podle výpočtu odborníků se díky této změně zkrátí brzdná dráha aut až o třicet procent," vysvětlila Kapitančiková.

Vedení obce novinku oceňuje. „Každá změna, která povede ke zvýšení bezpečnosti chodců, je dobrá. Nás se úprava povrchu cesty spíše netýkala, protože tento přechod pro chodce není v naší kompetenci," sdělila lipůvecká starostka Alena Kristýnová.

Zvolený přechod je podle ní nebezpečný hlavně kvůli své šířce i délce. „Jeho šířku zářijové práce zmenšily, což vítáme. Podle nás by ale přechod potřeboval především nové osvětlení. My jsme jej nedávno postavili u dvou přechodů v obci. U tohoto to není v našich silách. Ideální by bylo, kdyby jej ze svého rozpočtu zaplatilo Ředitelství silnic a dálnic. Jeho pracovníci by se také mohli pokusit získat nějakou dotaci, na kterou my nedosáhneme," rozvedla Kristýnová.