Na Blanensku je několik úseků, kde často dochází k dopravním nehodám. Policisté pak na tato místa upozorňují příslušné orgány, aby například zatáčku či křižovatku lépe označily nebo rovnou upravily. A jak je to nyní? Zatímco na jeden palčivý problém u Křtin už se chystá řešení, u jiného v Rájci–Jestřebí je rázné zakročení v nedohlednu.

Řidičům prý často dává zabrat třeba zatáčka za Křtinami ve směru na Jedovnice. V poslední době tam policisté řešili hned několik dopravních nehod. „Jelikož se jedná o prudkou zatáčku, příčina nehody tam bývá často stejná. Auta vyletí do protisměru, kde se mohou čelně střetnout s protijedoucím vozem," popsala policejní mluvčí Iva Šebková.

Připomněla, že poslední takový případ se stal v polovině července. Řidič felicie ve zmíněné zatáčce nezvládl řízení, s autem na mokré silnici uklouzl a vyjel do protisměru, kde se srazil s protijedoucím renaultem. Nehoda skončila těžkým zraněním spolujezdkyně z renaultu a lehčími zraněními dětí jedoucích ve felicii.

Podobné situace dříve nastávaly třeba na státní silnici u Černé Hory v místě nazývané Doubská skála. „Na mokré vozovce řidiči často dostávali smyk. Vyřešilo se to zdrsněním povrchu silnice a výraznějším značením prudkých zatáček," doplnila mluvčí.

Apel na kraj

Policisté už proto poslali apel na Jihomoravský kraj, pod který silnice ze Křtin spadá, že je nutné zatáčku upravit. Žádost má nyní na stole blanenská pobočka Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje, která už pracuje na řešení. „O stavebních úpravách ale nyní nemůže být řeč. Do zatáčky však chystáme umístit výrazné značky. Oblouk s reflexními šipkami, které řidiče lépe navedou na tvar zatáčky," popsal vedoucí blanenských silničářů Miloš Bažant.

Nepozornost, nerespektování pravidel i bezohlednost řidičů zase stojí za méně závažnými, zato častými kolizemi na zatím provizorně vytvořeném kruhovém objezdu u keramického závodu v Rájci-Jestřebí. „Kruhový objezd je dost malý. Zvláště při příjezdu od Jestřebí se řidičům zdá silnice rovná, překážky je nenutí zpomalit a dát u něj přednost. Proto tam třeba auto srazilo cyklistu, který byl na kruhovém objezdu dříve," přiblížila Šebková.

Policisté v tomto případě navrhují, aby se z provizorního stal plnohodnotný kruhový objezd. Sice zpomalí dopravu, ale obecně díky nim také ubývá závažných nehod. Stejně tomu je i v Lipůvce nebo Černé Hoře.

Tak razantní řešení však zatím v plánu není. „Kruhový objezd zůstane provizorní do doby, než se vyřeší, kudy povede silnice od Spešova do Rájce-Jestřebí, což se letos ani příští rok nejspíš nestane. Zatím jsou v plánu dvě řešení. Buď zůstane silnice tak, jak je, a v tom případě se vytvoří stálá objezdná křižovatka. Anebo cesta povede k fotbalovému hřišti jinou trasou a kruhový objezd už proto nebude třeba," popsal Bažant.

O současné špatné situaci v Rájci-Jestřebí ale silničáři prý ví. Proto i tam nejspíš už brzy přibude výraznější značení.

Chybějící pruhy

Problém, jež policie dlouhodobě řeší s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD), jsou chybějící odbočovací pruhy na státní silnici I/43. „Nejhorší je to ve směru od Letovic při odbočení na jednu z cest do Svitávky a také do Skalice nad Svitavou a ve směru od Černé Hory do Drnovic. Pokud tam odbočuje auto a další vůz za ním nedodrží vzdálenost a narazí do něj, může jej odhodit do protisměru, kde hrozí střet s protijedoucími auty. Následky pak bývají vážné," zdůraznila Šebková.

I když o problému na ŘSD vědí, zatím se jej podle policistky vyřešit nepokusili. Možná zatím stojí nevyřešené vlastnictví pozemků kolem silnice. Ta by se kvůli vybudování dalších pruhů totiž musela rozšířit. Jaké je stanovisko ŘSD, se redakci Blanenského deníku Rovnost nepodařilo zjistit.

Policie ve spolupráci s blanenskými silničáři už chystá také výraznější značení třeba na křižovatce u Lipovce, kde si lidé často pletou hlavní a vedlejší silnici. Z toho důvodu je to také jedno z míst častých dopravních kolizí.

Zásah podle mnohých potřebuje i křižovatka u benzinové stanice v Jedovnicích. Naposledy tam v půli srpna dodávka vyjíždějící od pumpy srazila motorkáře. „Je to křižovatkový nesmysl. Všechny sbíhající se směry tvoří jednu extrémně chaotickou a nepřehlednou křižovatku," míní jeden z diskutujících na webu Blanenského deníku Rovnost.