„Při projíždění ulicí Bezručova kvůli tomu vjel do protisměru, kde ho probral až náraz do zaparkovaných aut. I tak řidič může hovořit o velkém štěstí, protože se nikomu nic nestalo. Alkohol u něj vyloučili policisté provedenou dechovou zkouškou,“ ujistila policejní mluvčí Lenka Koryťáková.

Celkovou škodu vyčíslila zhruba na 150 tisíc korun. Řidiče v souvislosti s tím varovala před mikrospánkem. I když trvá pouhé tři až patnáct vteřin, může mít v podobné situaci tragické následky.

„Mikrospánku předchází zvýšená únava, která se může projevovat pomalejšími reakcemi, rozmazaným viděním, zhoršenou orientací, náladovostí nebo poklesem výkonnosti. Pokud na sobě pozorujete tyto příznaky, je lepší zastavit například na kávu nebo na krátký odpočinek. Nehody se nejčastěji dějí jen pár kilometrů od domova, kdy si řidiči říkají, že "už to dojedou" a příčinou je hlavně nedostatečný odpočinek před samotnou jízdou,“ vysvětlila mluvčí policistů.

Koláč pro hospic Mobilní hospic sv. Martina. Ilustrační foto.
Koláč pro hospic má rekordní dar: milion osm set tisíc korun

Jako další důležitý faktor uvedla stres, nekvalitní spánek, ale například také užívání léků. „Mikrospánek řidiče nejčastěji přepadne v noci nebo pozdě odpoledne, popřípadě v ranních hodinách po noční směně, kdy se vrací unavení z práce. Rizikovou skupinu představují především mladí muži, lidé pracující na směny nebo více než šedesát hodin týdně, profesionální řidiči a lidé, kteří trpí poruchou spánku. Postihnout však může každého, kdo sedne za volant unavený,“ zdůraznila Koryťáková.

Přidala také na závěr cenné rady. Pokud začínáme u volantu zívat, je užitečné zesílení rádia, otevření okna a osvěžení čerstvým vzduchem. Zásadní je ale zastavení na nejbližším odpočívadle. Krátké protažení totiž podle odborníků prokrví končetiny a mozek, které si tak nastartujeme na novou cestu.