Záchranná služba i přes rychlý příjezd na místo nehody nedokázala zraněné ženě pomoci. „Na místo jsme vyslali posádku s lekářem, i přes jejich snahu žena svým zraněním na místě nehody podlehla," řekla mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Policie žádá případné svědky nehody, aby ji kontaktovali. „Na místě měl být autobus. Proto žádáme, pokud někdo viděl, jak k nehodě došlo, ať nás kontaktuje. Na telefonním čísle 974 623 217 nebo na lince 158," dodal mluvčí.

V celém kraji letos policisté zaznamenali už více než tři sta dopravních nehod chodců. V posledních dnech jich přibývá, převážně kvůli horší viditelnosti.

Zchátralý most na silnici I/43 u Černé Hory.
V Černé Hoře otevírají nový most na I/43. Končí skoro roční objížďka

Záchranáři i policisté zdůrazňují, že v současné době musí být chodci opatrnější. „Upozornit na sebe mohou nošením reflexních prvků. Nejen tam, kde je to ze zákona povinné, ale i v obcích. Přinejmenším na špatně osvětlených místech. Naopak řidiči si musí uvědomovat rizika jízdy, jako například delší brzdnou dráhu nebo horší viditelnost, které snižující čas na reakci,“ upozornil krajský policejní mluvčí Pavel Šváb.

Řidič, který v noci potká chodce v tmavém oblečení, má zhruba osmnáct metrů na adekvátní reakci. „Pokud je ale chodec vybavený reflexním prvkem, zvyšuje se vzdálenost, na kterou je řidič schopný rozeznat chodce, až na dvě stě metrů,“ podotkl Šváb.

Ilustrační foto.
U Světlé se čelně srazila dvě auta. Policisté odklání dopravu

Ke sraženým chodcům vyjíždějí i hasiči, v letošním roce častěji než loni. „Evidujeme zvýšený počet výjezdů ke sraženým chodcům. V loňském roce jsme zasahovali od října do šestého prosince u devítí případů, letos je to za stejné období třiatřicet událostí," informoval mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Nejčastěji zasahují přímo v Brně, ale podobné výjezdy jsou v celém kraji. Většina se odehrává mezi čtvrtou hodinou odpoledne a osmou hodinou ranní. „Doporučujeme používat reflexní prvky umístěné na oblečení nebo zavazadlech a nepodceňovat třeba jen krátké přechody silnicí za snížené viditelnosti," sdělil Mikoška.