Úsek u Mackovic státní silničáři plánují v příštích měsících upravit tak, aby byl pro řidiče bezpečnější. „Zrušíme stávající křižovatku a vybudujeme u Mackovic novou mimoúrovňovou,“ informovala mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.

Silničáři úsek mezi Lechovicemi a Miroslaví, kam patří i zmiňovaná křižovatka, sloučili spolu s dalšími dvěma do jedné stavby. Zahájení prací předpokládají v červenci příštího roku, termín ovlivní délka výběrového řízení.

Problémy frekventované silnice I/53 mezi Znojmem a Pohořelicemi pro Deník Rovnost přiblížil učitel znojemské autoškoly Marek Neuschl. „Je rovná, s kopečky. Když má řidič předjíždět kamion, nevidí, jak dlouhá kolona před ním je,“ popsal.

Auta se budou lépe napojovat

Podle krajského koordinátora Besipu Pavla Čížka vznik mimoúrovňových křížení provoz zkvalitní a zvýší bezpečí. „Nehod, i smrtelných, tam bylo dost. Auta se budou lépe napojovat, přispěje to k plynulosti dopravy,“ je přesvědčený dopravní expert.

Nejrizikovějším místem na jihu Moravy podle Automapy Allianz je pánovská křižovatka u Hodonína, kde se kříží silnice I/55 s Měšťanskou ulicí. Za poslední tři roky se tam stalo osmnáct nehod. Tři lidé zemřeli, dva utrpěli těžké poranění, devětadvacet se zranilo lehce.

close I smrtí v minulosti končily nehody v křižovatce na silnici první třídy u Mackovic na Znojemsku. info Zdroj: Deník/Markéta Evjáková zoom_in I smrtí v minulosti končily nehody v křižovatce na silnici první třídy u Mackovic na Znojemsku.

Na řidiče, kteří místem projíždí, budou dohlížet hodonínští strážníci. Brzy tam začnou měřit rychlost pomocí radaru. „Kolegové se s ním seznamovali, aby všechno bylo, jak má. Právě jej testujeme,“ oznámil ve středu ředitel hodonínské městské policie Jindřich Vašíček. V úseku platí snížená rychlost sedmdesát kilometrů v hodině.

Pozor si dává i kněz

Mezi další problémové úseky na jihu Moravy, kde se často stávají nehody, patří zatáčka na silnici I/54 u Kobeřic u Brna na Vyškovsku, křižovatka na silnici I/23 u Ostrovačic na Brněnsku a křižovatka ulic 28. října a Brněnské na silnici I/52 v Mikulově na Břeclavsku.

Právě přes poslední křižovatku projíždí při cestách na bohoslužby z Mikulova do Březí třeba kněz Pavel Pacner. „Dávám si tam větší pozor. Jednu nehodu jsem i zpovzdálí viděl,“ řekl.

Přejetí přes I/52 v tomto úseku se Pacner mnohdy raději vyhne. „Když jedu z Mikulova, raději zamířím na kruhový objezd k benzínkám a na křižovatku přijedu po hlavní silnici. I směrem od Březí je přejet křižovatku o nervy. Proto často jedu raději doprava na hlavní a do Mikulova vjedu jinudy,“ popsal.