Ti všichni zachraňovali oba muže, jednoho z nich zraněného. Letovický festival 3+1 tak málem pořadatelé ukončili.

Podle organizátorky festivalu Marie Kotkové muž stavěl pódium v areálu letovického koupaliště. „Když se to stalo, byli jsme všichni v první chvíli paralyzovaní. Obdrželi jsme zprávu z nemocnice a zraněnému fandíme. Je zázrak, že nemá zlomeniny ani vnitřní zranění. Kdyby byl ohrožen na životě, ve festivalu bychom rozhodně nepokračovali,“ vyjádřila se k neštěstí Kotková.

Podle ní se v minulosti nic vážného na festivalu nepřihodilo. „Neřešili jsme tu ani odřeniny na koupališti. To, co se ve čtvrtek stalo, je neštěstí a je nám to líto. Snad to bylo poprvé a naposled,“ podotkla posmutnělá Kotková.

Šestatřicetiletý muž se pohyboval ve výšce na plošině ještě s kolegou. Když se s nimi náhle neovladatelná plošina začala pohybovat, bylo před osmou hodinou ráno. Na pomoc lidé přivolali boskovické i blanenské hasiče. „Poté, co přijeli hasiči na místo, museli přivolat na pomoc další automobil s plošinou. Ke zraněnému pak vyzdvihli také zdravotnického záchranáře. Ten provedl první pomoc,“ sdělila detaily zásahu Pavla Pražáková z hasičského záchraného sboru Jihomoravského kraje.

Potom hasiči rozřezali kovovou konstrukci stříšky nad plátnem, oba muže vyprostili a spustili na druhé plošině dolů. Tam se zraněný dostal do péče zdravotníků. Druhý z mužů utrpěl lehký šok.

Mluvčí záchranné služby Barbora Zuchová prozradila, že na místě nehody byl muž ve vážném stavu. „Tlak působil především na břicho a hrudník. Tato poranění bývají vážná a je potřeba vyloučit možnost vnitřního krvácení,“ upozornila Zuchová a dodala, že zdravotníci ohroženému muži podali nitrožilně potřebné léky a dýchání zajistili intubací. „Udržovali ho v umělému spánku a přepravili letecky do brněnské úrazové nemocnice,“ řekla Zuchová.

Na vině je zřejmě neopatrnost

Proč se se dvěma muži začala plošina ve výšce zběsile pohybovat, vyšetřují policisté. „Při přípravě zastřešení pódia šestatřicetiletý muž pravděpodobně zavadil o ovládací panely plošiny. Ta se pak přimáčkla na zeď,“ uvedl zástupce šéfa okresního policejního ředitele Zdeněk Grénar.

Karoílna Opatřilová, Petr Novotný