„K lidem na Olešnicku jezdí záchranná lékařská služba buď až z Boskovic nebo z jiných krajů. Zákonem daný patnáctiminutový limit se při takové vzdálenosti opravdu dodržet nedá. A pokud bude navíc zrušena hasičská stanice v Kunštátu, budou lidé ohroženi ještě víc,“ přiblížil problém starosta Olešnice Zdeněk Peša.

O nutnosti hasičské stanice v okrajových částech okresu je přesvědčen i velitel kunštátské požární stanice Zdeněk Němec „Pro oblast Kunštátska a Olešnicka je stanice klíčová. Spadá pod nás skoro padesát obcí. Navíc terén v okolí je velmi členitý. Když by k zásahu měli jezdit hasiči z Boskovic, dojedou na místo minimálně o deset minut později. A dobrovolní hasiči zase nemají dostatečné vybavení,“ zdůraznil Němec.

Miliónové škody napáchaly v Olešnici povodně v letech 2002 a 2006. Proti podobným katastrofám nejsou Olešničtí dodnes dostatečně chráněni.

„Následky povodně z roku 2002 se nám podařilo nejenom odstranit, ale i vybudovat systém protipovodňových hrází na přítocích Veselského potoka. Další bleskovou povodeň v roce 2006 tak stačily poldry na Veselském potoce zredukovat, Nyklovický potok však už zabezpečen nebyl a není ani dnes. Další podobné katastrofě by zabránilo zvýšení jeho průtoku. O to ale marně usilujeme už několik let,“ popsal starosta Olešnice.

Aby se v Olešnici připravili na další velkou vodu, nechali na rozšíření Nyklovického potoka zpracovat projekt, sehnali dotaci z Jihomoravského kraje a změnili uzemní plán. Dodnes jsou však obyvatelé Olešnice proti povodním bezradní. „Vše už připraveno k realizaci, stát na stavbu ale stále neuvolnil peníze. Zastupitelům města tak nezbývá, než dál naléhat na Ministerstvo zemědělství,“ doplnil Peša.

Hluk až do pozdních nočních hodin a ráno pak úlomky z rozbitých skleněných lahví. Problém vandalismu trápil Olešnické téměř celý rok. Podle jediného strážníka městské policie v Olešnici, Jiřího Šembery, je v poslední době v Olešnici zatím klid.

„Asi rok se v podvečer schází skupinka mládeže na Náměstí Míru. Zůstává tam do noci, popíjí a kouří. Ráno po nich lidé nacházeli střepy z lahví, které rozbíjeli a občas i zničené památky. To už se toto léto podařilo díky novým kamerám a stálým domluvám zmírnit. Schází se sice dál, ale láhev už aspoň zůstává celá,“ přiblížil Šembera. Také udržení pořádku ve městě bude záviset na budoucím olešnickém zastupitelstvu.