V Brně loni na silnicích zemřelo dvanáct lidí. Šedesát se při nehodách těžce zranilo. V meziročním srovnání Brno kleslo z předposlední na poslední místo mezi krajskými městy.

Krajská města v indexu bezpečnosti silnic v roce 2020

1. Hradec Králové
2. Olomouc
3. Karlovy Vary
4. Ostrava
5. Jihlava
6. Pardubice
7. Liberec
8. Praha
9. Ústí nad Labem
10. České Budějovice
11. Zlín
12. Plzeň
13. Brno
Zdroj: Generali Česká pojišťovna

„Index bezpečnosti silnic vychází z policejních statistik a vztahuje se k počtu obyvatel jednotlivých měst. Dá se tedy považovat za ukazatel toho, jak bezpečné jsou ve městě silnice,“ vysvětlila mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková. Do indexu se počítají smrtelné nehody a nehody s těžkými zraněními.

Spolu s Prahou je Brno dvojicí měst, kde se loni stalo nejvíc smrtelných i vážných nehod. Na brněnských silnicích zemřelo víc lidí než v Praze, dvanáct oproti deseti. V množství těžce zraněných Praha překonala Brno o jedenáct lidí.

Premiantem v bezpečnosti na silnicích se loni mezi krajskými městy stal Hradec Králové s jedním zemřelým a třemi těžce zraněnými. Následovala Olomouc a Karlovy Vary. Na opačném chvostu žebříčku byla před Brnem Plzeň, před ní se umístil Zlín.

Za loňský rok na silnicích v krajských městech zemřelo pětačtyřicet lidí. Těžká zranění při nehodách v nich utrpělo 356 lidí. Čtrnáct zemřelých a padesát vážně zraněných bylo výsledkem nehod, které zavinila nepřiměřená rychlost.