Policisté v úterý v centru Brna při preventivní akci upozorňovali chodce, jak mají při pohybu přes vozovku zvýšit svou bezpečnost. "Největšími problémy jsou sluchátka na uších, kapuce na hlavě nebo pohled omezený pouze na mobil v ruce. V takových případech často lidé nevnímají, neslyší, nereagují, i když na ně například zvoní tramvaj,“ vysvětlila policejní mluvčí Petra Hrůzová.
Policisté chodcům doporučují použít reflexní prvky za snížené viditelnosti i v obci. Na přechod pak pro jistotu vstoupit, až když auto zastaví. Přednost na něm si nemají v žádném případě vynucovat.

Podle krajského koordinátora Besipu Pavla Čížka mají chodci hlavně předvídat a vědět o dění okolo nich. „Při snížené viditelnosti a navíc za deště či mrholení je o to těžší pro řidiče zastavit. Večer v zimě je pak častým problémem, že řidiči nemají na chodce zpozorovaného na poslední chvíli mnohdy šanci zareagovat,“ řekl Čížek.
Na výrazný meziroční nárůst počtu střetů aut s chodci reagují také zástupci města. Chystají kampaň pro všechny účastníky silničního provozu, jak chodce, tak řidiče, ve které chtějí nabádat k větší vzájemné ohleduplnosti. Zároveň upravují kvůli zvýšení viditelnosti chodců i místa přímo v brněnských ulicích. „Při revizi dopravního značení, například při vyznačování rezidentního parkování, pozměňujeme rozhledové trojúhelníky tak, aby chodci viděli a zároveň byli také vidět," sdělila Klára Tenková z odboru dopravy brněnského magistrátu.
