V okrese loni kleslo množství trestných činů o patnáct procent. „Souvisí to i s tím, že se postupně přesouvají na internet," konstatoval policejní mluvčí Bohumil Malášek. Celosvětovou síť podle něj často zneužívají podvodníci.

Zatímco v roce 2015 zločinci na Blanensku spáchali 1 375 trestných činů, loni jen 1 163. Škoda se blížila čtyřiceti milionům korun. Minulý rok řešili policisté na Blanensku jedinou vraždu. V dubnu ubodal ve Svitávce šestadvacetiletý muž svou matku. Soudce ho potrestal deseti a půl rokem za mřížemi. „Je mi to líto, ale už se to stalo a nemůžu to změnit," prohlásil pachatel u soudu.

Se stejným trestem odešel od soudu jedenadvacetiletý mladík, který v Cetkovicích v květnu střelil přítele své sestry pistolí do hlavy. Muž těžké zranění přežil, ale je zmrzačený. Vedoucí blanenského policejního odboru Zdeněk Grénar upozornil, že kriminalita v okrese sice klesá, ale dopravních nehod přibývá. Velmi časté jsou třeba srážky se zvěří.

Podle policejní mluvčí Alice Musilové ubývá trestných činů také na Vyškovsku. „Vraždu jsme loni neřešili žádnou. Sebevražd bylo šestnáct," připomněla Musilová.

Čtěte také: Vražd bylo o polovinu méně. Kriminalita v kraji klesá, výjimkou je domácí násilí