Na výzvu o poskytnutí bytů reagovali starostové Líšně, Bystrce a Kohoutovic, kteří jsou připravení lidem ze zasažených obcích Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice a Hrušky poskytnout dočasný domov. „Na základě výjimky Rady města Brna můžeme takto dlouhodobě pronajmout desítky bytů," informoval na twitteru náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.

Na kolejích Masarykovy univerzity nabízí lidem dvě stovky lůžek. Třikrát větší množství pak nabídli představitelé brněnské techniky. „Oslovili jsme už s nabídkou pomoci své zaměstnance, kteří mají trvalé bydliště v těchto lokalitách," uvedla na webu mluvčí univerzity Radana Koudelová.

Areál břeclavské průmyslové školy se proměnil v provizorní zázemí pro hasiče a záchranáře. Podle tamního starosty Svatopluka Pěčka zatím z okolních obcí po ničivém tornádu nezaznamenali velký počet žádostí o ubytování lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou. „Se starosty postižených obcí jsem v kontaktu, ale zatím ubytování pro místní není aktuální. Většinou našli azyl u příbuzných v okolí nebo jsou na místě a odklízejí na staveních škody. S nabídkou přišly i pensiony v okolí. Aktuálně více sháníme a potřebujeme klempíře, tesaře a dřevo na opravu střech,“ řekl Deníku Pěček.

Jeho slova částečně potvrdil starosta Moravské Nové Vsi Marek Košut. „Zatím požadavek na ubytování lidí nemám. Všichni dřou na odklízení škod. Příští dny už pršet nemá, tak počítám, že místní budou pracovat do úmoru. Co jsem mluvil se starostou Břeclavi, tak na průmyslovce bylo aktuálně místo na nocleh asi pro sto třiceti lidí. Ale zatím jsme tuto nabídku nevyužili,“ dodal.

Připraveni pomoci zasažených jsou i v Hodoníně. Náhradní ubytování je připravené v hotelu Panon. „V noci na pátek jej využilo pět lidí. V pátek večer žádný zájem neevidujeme," sdělil hodonínský místostarosta Ondřej Fialík.

V dalším hodonínském hotelu Krystal strávilo noc na pátek dvanáct penzistů z poškozeného S-centra. „Aktuálně se obvolávají rodinní příslušníky, případně se řeší umístění klientů do jiných zařízeních," doplnil v pátek večer Fialík.