Život řidiče osobního auta vyhasl v pondělí u obce Závist. Zemřel po srážce s kamionem a stal se tak první letošní obětí dopravních nehod na silnicích Blanenska. Za loňský rok podobně zahynulo v regionu osm lidí. „Je to o jednoho méně než předloni a o dva méně než v roce 2015,“ oznámil policejní mluvčí Bohumil Malášek.

V roce 2016 se přitom stalo 537 nehod, loni o šestadvacet víc. První loňská tragická událost se odehrála v polovině ledna. Chodce u Velkých Opatovic usmrtila řidička pod vlivem drog.

Dopravní nehody∙ 2017 – 563 dopravních nehod, z toho 92 na silnicích první třídy. Osm mrtvých.
∙ 2016 – 537 dopravních nehod, z toho 82 na silnicích první třídy. Zemřelo devět lidí.


Dvaadvacátého dubna jela po silnici I/43 od Brna dvě auta. Mezi obcí Závist a Černou Horou se oba řidiči rozhodli předjíždět. „Došlo ke střetu a auta narazila do stromů,“ přiblížil Malášek. Tehdy zemřeli tři muži. „Obávám se, že i kdybychom z přerušované čáry udělali plnou, řidiči tady budou předjíždět dál,“ uvedl vedoucí územního odboru Blansko Zdeněk Grénar.

V listopadu dostal v Černohorských lesích smyk řidič osobního auta s vlekem a srazil se s dalším autem. Spolujezdec viníka nehody potom v nemocnici zemřel.

Tragicky skončila i srážka auta s kamionem u Sebranic. Čtyřiatřicetiletý řidič mercedesu po nehodě vypadl z kabiny, poté na místě zemřel.

Právě v místě, kde se na silnici první třídy napojuje odbočka na Boskovice, je v křižovatce snížená rychlost a pruhy zvýraznily speciální sloupky. „Od té doby je to první smrtelná nehoda,“ upozornil Grénar na to, že úprava v křižovatce s bezpečností místa pomohla.

Mezi dalšími možnostmi jsou radary, řidičák na zkoušku, více hlídek na silnicích a postihy pro neukázněné řidiče. „Je to ale běh na dlouhou trať. Silnice neodpovídají dnešnímu provozu, dopravní výchova je nedostatečná a řidiči hledají chyby všude jinde jen ne u sebe,“ poukázal koordinátor Besipu Pavel Čížek.

Také Ředitelství silnic a dálnic České republiky každý rok vyhodnocuje bezpečnostní možnosti na silnicích první třídy. „Poté případně upravujeme dopravní značení, svodidla nebo přidáváme odbočovací pruhy,“ přiblížil mluvčí státní organizace Jan Rýdl.

Dělníci na Blanensku kromě křižovatky poblíž Sebranic například upravili povrch silnice u Krhova stejně jako značení stoupacích pruhů. Dále přesunuli autobusové zastávky u Bořitova, také přibyl odbočovací pruh do obce.