Na letovické přehradě zvané Křetínka se v úterý po desáté hodině dopoledne převrátila loďka se třemi rybáři. Dvěma z nich se podařilo dostat na břeh. Třetího záchranáři stále hledají.

Loďka se podle policejní mluvčí Ivy Šebkové převrátila kvůli velkým vlnám a větru. „Jedna vlna se dostala do loďky a ta se převrhla," řekla Šebková.

Tři rybáři, kteří se na loďce plavili, se tak ocitli ve vodě. Dvěma z nich se podařilo dostat na břeh. „Muže ve věku osmašedesáti a čtyřiašedesáti let záchranáři převezli do boskovické nemocnice na ošetření a na pozorování," uvedla policejní mluvčí.

Podle tiskového mluvčího Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje Radka Turina jsou oba muži ve středně vážném stavu. „Muže jsme předali do péče interního oddělení," dodal Turin.

Třetího rybáře záchranáři stále hledají. „Po muži pátral policejní vrtulník a hasiči na člunech," sdělil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Podle velitele zásahu Pavla Chlupa z boskovické hasičské jednotky už nyní záchranáři zaměřují hledání na dno přehrady. „Břehy a okolí přehrady jsme prohledávali v první fázi pátrání hned po příjezdu na místo. Hledaného jsme ale nenašli. Nyní tak už předpokládáme, že muž bude nejspíš na dně přehrady," řekl hasič.

Nulová viditelnost

Dno letovické přehrady proto odpoledne prohledávali policejní potápěči. „Podmínky pro pátrání byly velmi náročné. Pátrali jsme totiž v nulové viditelnosti. Hloubka sice není nijak závratná, asi tak deset metrů, ale viditelnost není žádná. Navíc nemáme konkrétní informace, kde přesně se dotyčný mohl ztratit," popsal situaci policejní potápěč Jiří Pehal.

Potápěči tak podle něj postupně propátrávali dno přehrady především pomocí hmatu.

Přesto se záchranářům v úterý muže nepodařilo najít. „O půl páté odpoledne jsme pátrací akci ukončili. Na pátrání se podílelo mnoho hasičů a policistů. Pátrali jsme ve třech kolech, kdy se záchranáři prostřídávali. V hledání budeme pokračovat ve středu ráno," řekla mluvčí jihomoravských hasičů Pavla Pražáková.

Podle mluvčí Povodí Moravy Gabriely Tomíčkové se podobné případy stávají ojediněle. „O žádném podobném případu za poslední roky nevím. Plavba na loďkách na letovické přehradě je na vlastní nebezpečí," uvedla Tomíčková.

Na přehradu Křetínku jezdívá často rybařit například Jan Novotný z Blanska. „Neštěstí mě překvapilo. Jednou jsem ale na Křetínce zažil bouřku. Byl jsem zrovna s loďkou na druhém břehu a bál jsem se přejet zpátky. Vlny byly totiž opravdu velké a foukal silný vítr. Má-li někdo méně stabilní loďku, převrátit se za špatného počasí může. Pak stačí, aby měl člověk na sobě více vrstev oblečení, které nasáknou vodou a může se stát tragédie," řekl rybář.