„Podobné nehody se většinou stávají v noci, za snížené viditelnosti. To je případ i uvedené nehody," uvedla blanenská policejní mluvčí Iva Šebková. Zvíře srážku nepřežilo a oprava auta vyjde majitele na šedesát tisíc korun. Na silnici navíc vytekl motorový olej. Hned následující den srazil jiný řidič u Bořitova srnu. Opět ve večerních hodinách.

Případů, kdy auto srazí zvěř přebíhající přes silnici, je letos hodně. V tomto roce na Blanensku policisté vyšetřovali sedmačtyřicet takových nehod. Ve stejném časovém úseku loni zaznamenali přitom jen šestadvacet případů. „Řidiči navíc všechny nehody nehlásí. Když srazí malé zvíře, třeba zajíce, ani se to nedozvíme," řekla Šebková.

Myslivci se snaží, aby zvěř přes silnici chodila co nejméně. K jejímu odlákání používají pachové ohradníky. „Je to pěna, nastříkaná v určitých rozestupech na stromy nebo kůly. V ní je obsažený koncentrovaný pach některé šelmy, bývá to vlk, medvěd nebo rys," řekl Jaroslav Zelený z okresního mysliveckého spolku v Blansku. Upozornil ale, že ohradníky rozhodně nemají stoprocentní účinnost. „Když fouká vítr špatným směrem, zvířata pach nemusí zachytit. A pokud migrují za potravou, tak ohradníky ignorují," míní myslivec. Což dokládá třeba situace na silnici mezi Milonicemi a Lažany. Pachové ohradníky tam jsou, úmrtnost zvěře je ale v těchto místech pořád vysoká. Jediným spolehlivým způsobem je podle Zeleného silnice oplotit, což ale v praxi není moc možné.

V autoservisu D.S.A. v Kněževsi auta, která srazila zvíře, opravují několikrát ročně. „Za rok tu máme tak pět až sedm takových vozidel. Nevšimli jsme si ale, že by jich v poslední době přibývalo," tvrdí Radek Vodák z autoservisu. Dodal, že typ a míra poškození se liší podle auta a podle zvířete. Nejčastěji opravují rozbitá světla a prohnuté nárazníky.

Škodu však zaznamenají i myslivci. „Když auto srazí šedesátikilového divočáka, je to citelná ztráta. Ale škody na vozidlech jsou vyšší. Někteří řidiči se pak domáhají odškodnění, se kterým však neuspějí. Zvířata nikomu nepatří a pohybují se svobodně," řekl Zelený.

Policejní mluvčí uvedla, že srážkám se zvířaty se nedá úplně zabránit. „Na podzim jsou takové nehody častější. Řidiči by proto měli, zejména v noci a v zalesněných úsecích, jezdit obezřetněji. A také zpomalit," dodala Šebková. Policie má vytipované silnice, kde ke střetům se zvěří dochází nejčastěji. Je to především hlavní tah mezi Brnem a Svitavami v okolí Černé Hory, Rájce-Jestřebí a Bořitova. Silnice mezi Boskovicemi a Mladkovem a mezi Lipůvkou a Šebrovem.

ONDŘEJ EKL