Problémy měli zejména řidiči kamionů a nákladních aut v kopcích například na hlavním tahu I/43 z Brna do Svitav. Také v Němčicích nebo v okolí Senetářova. Několik vzpříčených kamionů brzdilo provoz už v pondělí v odpoledních a večerních hodinách. Ráno řidiči zůstali trčet v několikakilo­metrové koloně poté, co u obce Sasina na Letovicku zůstaly vzpříčené čtyři kamiony. „Doprava tam stála zhruba půl hodiny. Krátce před osmou už byl úsek průjezdný," upřesnila Šebková.

Podle webu silničářů jsou nyní silnice na Blanensku sjízdné, některé však jen se zvýšenou opatrností. Leží na nich vrstva ujetého a zledovatělého sněhu. Tyto úseky silničáři postupně prohrnují a sypou. Přívaly sněhu začaly od úterního dopoledne postupně odtávat.

Zpoždění na silnicích i železnici

Autobusy na Blanensku mají od úterního rána zpoždění do patnácti minut. Někde si však lidé museli počkat na spoj o dost déle. Například v Rudici. „Rodiče chtěli jet v šest ráno do Blanska do práce. Ale autobus nepřijel. Až v sedm hodin. Alespoň že nějaký. Jsme totiž na kopci a v zimě je tady s dopravou docela problém," řekla žena z Rudice, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Se zpožděním musejí lidé počítat v současnosti na lince 201 mezi Brnem a Jedovnicemi a na lince 231 Blansko-Jedovnice-Studnice. „Autobusy začaly nabírat zpoždění kvůli přívalům sněhu už v pondělí odpoledne. Třeba v Adamově nejela vůbec městská linka 215. Nejhorší situace ovšem byla zhruba od sedmi večer do půlnoci," uvedl Květoslav Havlík ze společnosti Kordis, která v regionu zajišťuje integrovaný dopravní systém.

close Popadané stromy u bývalé léčebny dlouhodobě nemocných u Babic nad Svitavou. zoom_in
Popadané stromy u bývalé léčebny dlouhodobě nemocných u Babic nad Svitavou. Autor: Alexandra Smaržová

Po půl desáté ráno byla mimo provoz linka 201 mezi Ochozem u Brna a Březinou kvůli uvízlému kamionu.

Podle Havlíka komplikovaly provoz zaváté silnice, odstavené kamiony a také padlé stromy přes cestu. „Třeba cestující, kteří jezdí z průmyslové zóny v Kuřimi do Blanska, se domů dostali až hluboko po půlnoci. Za normálních okolností je přitom autobus v Blansku v jedenáct večer. Vlaky mezi Blanskem a Brnem nejely po deváté večer vůbec. Kvůli zavátým silnicím a popadaným stromům jsme ale nemohli ani vypravit náhradní autobusovou dopravu," upřesnil Havlík.

V úterý ráno se už situace uklidnila. „Zpoždění jsou v řádech minut. Na některých místech v regionu ovšem provoz stále brzdí popadané stromy a odstavené kamiony," dodal Havlík s tím, že tato sněhová kalamita byla nejhorší za letošní zimu.

Přívaly sněhu a vyvrácené stromy v pondělí večer a v noci zcela ochromily železniční dopravu v okolí Brna. Po deváté večer se mezi Brnem a Letovicemi zastavil provoz úplně. Dva poslední páry osobních vlaků v tomto úseku vůbec nejely. Cestující se tak na Blanensko dostali až po půlnoci. „Mezi Brnem a Adamovem spadly stromy, nebo byly nad tratí nebezpečně nakloněné. Museli se rozřezat a odstranit z kolejí. Doprava na brněnském železničním uzlu kvůli sněhové kalamitě zkolabovala," řekla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová s tím, že v úterý ráno už vlaky jezdily s minimálními zpožděními.

Vyvrácené stromy

Pernou noc mají za sebou také hasiči, kteří od večerních hodin vyjížděli k popadaným stromům, které zatarasily silnice v regionu. Jenom na Blanensku zasahovali do úterního rána už třiačtyřicetkrát. Stromy rozřezávali například ve Vranové, mezi Šebrovem a Blanskem, V Rájci-Jestřebí, mezi Olomučany a Rudicí nebo v Adamově. Tam strom spadl v Josefovském údolí na osobní auto Subaru. „Nikdo se při nehodě nezranil. Škodu jsme vyčíslili na sto padesát tisíc korun," uvedla policejní mluvčí Iva Šebková.

Vrstva těžkého mokrého sněhu na větvích a podmáčená půda. Tuto kombinaci neustála řada stromů v regionu. Mezi nimi i borovice na Starém Blansku, která pravděpodobně v úterý k ránu spadla přes cestu a položila se na protilehlé garáže. Zamezila tak příjezdovou cestu několika rodinám bydlícím na Alešově ulici ve směru do centra města. „Stromy tady rostou na navážce, takže nemají pořádný kořenový systém. Něco podobného se tady může stát kdykoliv," uvedl Jan Vašíček, který na ulici bydlí. Ani on v úterý ráno nemohl autem vyjet. „Žena je vážně nemocná, vozím ji do nemocnice, ale teď to nejde," řekl muž. Byl rozhodnutý strom sám uklidit. „Motorovou pilu mám, tak se do toho pustím, ať můžeme jezdit. Než by někdo přijet strom odstranit, trvalo by to moc dlouho," měl jasno Vašíček. Ten také plánuje, že o situaci informuje pracovníky městského úřadu, aby stromy do budoucna nějak zabezpečili. Spadlý strom nezpůsobil žádnou škodu.

Kvůli sněhové kalamitě zůstaly v noci z pondělí na úterý některé domácnosti na Blanensku bez elektřiny. Například v Senetářově. „U nás nešla elektřina asi deset minut po půl deváté večer. Ale pak to hned naskočilo," řekla Michaela Winklerová ze Senetářova. Zhruba na půl hodiny byli v pondělí od tři čtvrtě na deset v noci po tmě také lidé v části Adamova.