V půl desáté obdrželi jihomoravští zdravotníci hlášení o smrtelném úrazu. Pomocí rad zdravotníků brigádník přežil dobu do příletu vrtulníku rychlé záchranné služby.

„Na místě okamžitě pomáhali zraněnému mladíkovi jeho kolegové. Společně s naší operátorkou, která dávala pokyny po telefonu, prováděli laickou resuscitaci až do příjezdu rychlé lékařské služby,“ sdělila tisková mluvčí jihomoravských zdravotnických záchranářů Barbora Zuchová.

Mladíkovi tak touto bezprostřední pomocí zachránili život. „Kvůli velmi vážným zraněním hlavy a krku byl k převozu povolán vrtulník letecké záchrané služby. Ten zraněného převezl na urgentní příjem do brněnské nemocnice v Bohunicích,“ dodala Zuchová.

Brigádník spadl přibližně z pětimetrové výšky. „Policie šetřením zjistila, že nebyly použity žádné ochranné pomůcky a brigádník nebyl proškolen v oblasti bezpečnosti práce. Případ šetříme pro trestný čin ublížení na zdraví. Policisté už také vyrozuměli Inspektorát bezpečnosti práce,“ řekla tisková mluvčí blanenských policistů Iva Šebková. Zároveň dodala, že mladík nebyl pod vlivem alkoholu.

Podobné případy a nehody se podle vedoucího Oblastního inspektorátu bezpečnosti práce Brno stávají běžně.

„K případu nemám žádné bližší informace. Podobné případy se ale dějí denodenně. Práce na stavbách a staveništích vždy vyžadují vetší obezřetnost, protože stavba je živé dílo, které se mění z hodiny na hodinu. Vše pak souvisí s tím, jakým způsobem se zde dodržuje bezpečnost práce,“ řekl vedoucí inspektor Michal Kleinhampl.

To, že brigádníci by neměli mít přístup na střechu si myslí pokrývač Petr Ženožička ze Skočové Lhoty. „Pokud brigádníci neprojdou bezpečnostním školením práce, pak nemají na střeše co dělat. Navíc každý pracovník musí mít postroje a lana, i když to tak ve většině případů nebývá,“ sdělil.

Podle ředitele firmy Alps se případ společnosti netýká. „O nehodě víme, ale celá událost jde mimo nás. Objekt, ve kterém naše firma sídlí, vlastní firma, která si objednala opravu střechy. Takže to šlo vše mimo nás,“ uvedl ředitel boskovické pobočky firmy Alps Tomáš Leder.

Podle informací Blanenského Deníku opravu střechy prováděla brněnská firma OK HALY. „Nehoda se stala při přípravných pracích, tedy ještě před samotnou opravou střechy. Tyto práce dělala naše subdodavatelská firma. Vím jen, že mladík prošlápl střechu. Myslím, že se to mohlo stát kdykoliv,“ sdělil majitel firmy Radim Salga.