Celorepublikově v posledních letech přibývá lidí, kteří se rozhodnou dobrovolně ukončit svůj život. Na Blanensku však loni sebevražd oproti roku 2011 ubylo. A to dokonce výrazně, skoro o třetinu. Psychologové to vítají, ale netroufají si odhadovat, co je důvodem. Stejně jako v minulých letech lidé nejčastěji volili smrt skokem pod vlak. Do hlubin propasti Macocha se loni vrhl jeden člověk.
Přesnou statistiku sebevražd vede policie. „Zatímco v roce 2011 spáchalo na Blanensku sebevraždu devětadvacet lidí, loni to bylo o devět méně. Lidé si brali život průběžně po celý rok, nedá se určit nějaké krizové období. I tradičně psychicky náročný konec roku se tentokrát obešel bez zvýšeného počtu podobných případů," oznámila policejní mluvčí Iva Šebková.
Psycholog z blanenské nemocnice Kamil Ryška se pokusil určit specifika regionu. „Na rozdíl od oblastí se silnými tradicemi žije na Blanensku mnoho rodin bez výrazných citových vazeb na místo svého bydliště, od čehož se odvíjí i zvýšený výskyt sociálně vyloučených obyvatel. A právě u takových lidí je riziko sebevraždy statisticky o něco vyšší. Výrazný pokles oproti předloňskému roku mě překvapil a zatím si jej nedovedu vysvětlit," přiznal.
Přitom v České republice je trend spíše opačný. „Od roku 2007 počet sebevrahů každým rokem roste. Předloni si vzalo život už 1 589 lidí, čísla za loňský rok ještě neznáme," řekl Vladimír Kebza z oddělení psychosociálních determinant zdraví při Státním zdravotním ústavu.
Lidé na Blanensku si loni brali nejčastěji život skokem pod vlak nebo oběšením. „Pět sebevrahů skočilo pod vlak, pět se oběsilo a tři použili střelnou zbraň. Ve zbylých případech lidé volili jiné způsoby," řekla policejní mluvčí.
Rychle jedoucích vlaků využívají sebevrazi na Blanensku dlouhodobě. Jeden případ se udál například loni v březnu v Dolní Lhotě. „Muž zřejmě spáchal sebevraždu, protože policisté nezjistili cizí zavinění," uvedla tehdy mluvčí Šebková s tím, že muže srazil mezinárodní rychlík z Budapešti do Prahy.
Psycholog Ryška si myslí, že na Blanensku k tomuto kroku sebevrahy svádí především blízkost trati a reliéf krajiny s mnoha zákrutami. Drážní inspekce však blanenský region za výjimečný nepovažuje. „Dostupnost trati způsobuje spíše nehody, které jsou následkem riskantního přecházení kolejí, na sebevraždy podle nás výrazný vliv nemá. Celkově jsme loni celorepublikově zaznamenali sebevražd o něco méně než v roce 2011. Zároveň však jde o druhý nejvyšší počet za posledních pět let," uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.
Zatímco předloni ukončili svůj život hned tři lidé skokem do Macochy, minulý rok se stal podobný případ jediný. „Při každodenní kontrole Punkevních jeskyní našli její pracovníci ráno na dně propasti Macochy bezvládné tělo šestačtyřicetiletého muže. Ukončit svůj život se rozhodl sám," shrnula událost v polovině srpna policejní mluvčí Alice Navrátilová.
Macochu mnozí lidé považují za tradiční místo sebevrahů, ale objevuje se i opačný názor. „Z dlouhodobého hlediska už dávno sebevrahy tolik neláká. V posledních letech se jedná spíše o ojedinělé případy. Propast se však své pověsti zbavuje jen těžko," míní Šebková.