Zatímco v obci pomáhají s likvidací škod hasiči, zemědělci už jen plánují, kdy zničenou úrodu zaorají. „Hrách a mák na poli jsou zničené v plném rozsahu, kukuřice, pšenice i řepka asi ze tří čtvrtin. Porostům se už pomoci nedá,“ podělil se o smutný pohled na úrodu hlavní agronom tamního zemědělského podniku Agroservis, Vladimír Vančura. Likvidaci plodů předpokládá na ploše čítající sto hektarů.

Nyní s kolegy jen zvažuje, kdy vše zaorají. „Celý rok kolem toho chodíme a teď je po všem. Znamená to velký výpadek v tržbách. Budeme jednat s pojišťovnou o náhradě škod,“ dodal Vančura.

Krupobití nešetřilo ani vinice. Vinař Antonín Saleta Deníku Rovnost řekl, že devadesát procent hroznů je pryč. „Letorosty jsou bez listů, bobule leží na zemi. Stačilo pět minut a je po všem. Chvílemi padaly kroupy velké tři centimetry i bez vody, což způsobilo zásadní škody. Také v kombinaci s nárazovým větrem,“ popisoval Saleta přímo z vinice.

Část Znojemska zasypaly v pondělí vpodvečer přívaly krup. Na snímcích městys Višňové.
Silné bouřky na jižní Moravě: Višňové na Znojemsku zasypaly kroupy, podívejte se

Jeho Vinařství rodu Saletů utrpělo škody na celé ploše, kterou obhospodařuje, čítá přes sedm hektarů. Zda se vinohrad z újmy vzpamatuje či v jaké míře, nedokáže nyní odhadnout. „Zkusíme porost ošetřit proti plísním a dát mu výživu. Zda ale budeme sklízet alespoň něco, nyní nevíme. Pokud ano, půjde jen o zbytky úrody,“ konstatoval Saleta.

O něco málo lépe je na tom vinařství Václava Adámka. Jeho vinohrady se nacházejí asi dva kilometry za obcí a bouřková smršť je zachytila jen svým okrajem. „Přesto máme polámané letorosty, které jsou očesané, bez listí. Vypadá to ale, že něco zachráníme, musíme hned začít s postřiky proti plísním a dodáme révě výživu, aby se z poškození rychle vzpamatovala,“ popisoval z místa vinař Adámek.

Podle tamního starosty Vladimíra Korka je poškozený téměř každý dům v obci. „Jedna střešní krytina z vlnitého materiálu je prostřílená jako řešeto, lidé mají poškozené i klasické střechy, fasády domů, vybitá okna, rozbitá skla na autech, na terasách, zahrádky. V celé obci likvidujeme nánosy bahna, štěrku a spadaného listí,“ uvedl Korek.

Supercela nad jižní Moravou.
VIDEO: Supercela ohromila jižní Moravu, takto ji zachytili čtenáři Deníku

Téměř každý, z celkového počtu asi tisícovky obyvatel, se zapojil do úklidu. Lidé zametají a vyhazují rozbité věci. „Pomoc nám nabídli i starostové z okolních obcí, včetně Znojma. Z Moravského Krumlova nám poslali dokonce kompletní úklidovou četu v počtu jedenácti lidí, včetně techniky. Velmi si toho ceníme a moc nám to pomůže,“ vzkázal Vladimír Korek.

Pondělní mohutná bouře postihla region Znojemska v největší síle. S jejími následky se vyrovnávají i obyvatelé a zemědělci například v sousední Skalici a Křepicích. Navzdory škodám na majetku a plodinách jsou ale rádi, že nepřišlo něco horšího. „Nebylo to tornádo, můžeme být rádi,“ připomněl zemědělec Vladimír Vančura loňskou pohromu, která zasáhla příhraniční pás od Hrušek po Hodonín.

Popadalo přes padesát stromů

Především popadané stromy komplikovaly život Jihomoravanům v důsledku pondělních silných bouřek. V pondělí odpoledne registrovali hasiči v celém kraji celkem devětaosmdesát výjezdů.

„Nejčastěji vysílalo operační středisko jednotky v osmapadesáti případech k popadaným stromům a v devatenácti k odstraňování nebezpečných stavů. V tomto směru řešili hlavně zajišťování poškozených střech po krupobití a silném větru,“ přiblížil mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Zdůraznil, že nezaznamenal v souvislosti s výjezdy žádného zraněného člověka. „Poškozené střešní krytiny jsme evidovali například v Křepicích a Skalici na Znojemsku a na Hodonínsku v Dolních Bojanovicích. Poškozeno je také několik domů včetně školy a kostela v Kuželově,“ dodal Mikoška.

.