„Střety se zvěří se objevují celoročně, ovšem vyšší počet jich bývá zejména na podzim a v zimě v období snížené viditelnosti. Nejvíce nehod evidujeme v brzkých ranních hodinách. Jedná se nejčastěji o zajíce, srnčí zvěř, bažanty či divoká prasata,“ informovala policejní mluvčí Andrea Cejnková.

Zvlášť nebezpečné bývají nehody se zvěří na dálnici. „Ty sice nejsou tak časté, ale například v úterý nad ránem řidič v osobním autě srazil bažanta na dálnici D2. Naštěstí kromě zvířete nikdo neutrpěl žádné zranění,“ doplnila mluvčí.

Řidičům doporučila zejména v lesních a polních úsecích jízdu přiměřenou rychlostí, aby stihli zareagovat a zabránit možnému střetu.

„Pokud již zvěř na vozovce uvidíte, ztlumte dálková světla na potkávací a berte v potaz, že zejména srnčí zvěř chodí ve skupinách a lze tedy očekávat, že se mohou objevit další zvířata,“ vysvětlila Cejnková.

Podívejte se, jak může vypadat reakce řidiče na jihu Moravy při přebíhání lesní zvěře přes silnici. | Video: Policie ČR

V případě nehody je potřeba zapnutí výstražných světel a označení místa varovným trojúhelníkem. „Nehodu je třeba nahlásit buď policistům, nebo mysliveckému sdružení v dané honitbě, které se postará o zraněné či usmrcené zvíře,“ dodala Cejnková.