„Mladá žena nám v sobotu před sedmou hodinou ranní oznámila, že její přítel jí v textové zprávě sdělil, že spáchá sebevraždu. Policisté tedy okamžitě vyjeli k Hornímu můstku nad propastí, kde našli vůz a další věci šestadvacetiletého muže,“ popsala policejní mluvčí Iva Šebková.

V sebevražedném úmyslu však už nedokázali mladému muži zabránit. Jeho tělo nalezli dole v propasti. „Cizí zavinění bylo šetřením vyloučeno,“ dodala Šebková.

Propast Macocha si s sebou odjakživa nese bolestnou pověst jako oblíbené místo sebevrahů. Pokud skočí od zábradlí horního můstku, obvykle skončí na takzvaném kameni sebevrahů, případně na dně propasti. Tělo tak většinou objeví sami pracovníci jeskyní. „Každé ráno provádíme kontrolu povinnou pro zpřístupněné jeskyně, při které zjišťujeme, jestli svítí světlo, jestli nespadlo kamení a chodíme se i dívat do takzvaného okna, odkud je vidět na místo, kam těla sebevrahů dopadají. Většinou se zachytí o síť,“ přiblížil vedoucí provozu Punkevních jeskyní Hynek Pavelka.

Šestadvacetiletý muž byl letos už druhý, kdo se rozhodl skončit svůj život v propasti Macocha. Pár týdnů před ním, v polovině srpna, skočil do jejích hlubin muž v cyklistickém.

„Ve středu večer, 11. srpna, jsme dostali od muže z chaty Macocha oznámení na linku 158, že o zábradlí můstku stojí celý den opřené jízdní kolo. Muž měl podezření, že cyklista skočil do Macochy. Dva motorkáři viděli, že přelezl zábradlí, což pak potvrdily i záznamy z kamerového systému na chatě. Celý čtvrtek pak hasiči a policisté propátrávali celou propast, všechny převisy i okolí Macochy, ale nikoho nenašli,“ vzpomínal David Chládek z blanenské policie. Proto byli v pátek ráno do akce povoláni policejní potápěči. Ti tělo muže záhy našli v jezírku.

Většina sebevrahů ukončí život skokem do Macochy v noci. Pokud se však tragická událost stane ve dne, musí správa jeskynní přerušit v Punkevní jeskyni prohlídky. „Je to pro nás velmi nepříjemné a hrozné je, že počet sebevrahů bohužel přibývá. Zatímco jindy se tu třeba tři roky nic nestalo, vloni na dně Macochy skončil jeden člověka a letos už dva,“ dodal Pavelka.

Jeho slova potvrzuje i policejní mluvčí Iva Šebková. „V roce 2008 bylo na Blanensku osmnáct sebevražd, z toho ani jedna v Macoše, vloni jedna z čtyřiadvaceti celkem a z dosavadních letošních čtrnácti do propasti skočili už dva lidé. Některým tragédiím naštěstí pomohly zabránit SMS zprávy, které poslali lidé svým příbuzným,“ dodala Šebková.

K tělům nalezeným na dně propasti jezdí kromě policistů a pohřební služby také hasiči. Musí je totiž vyprostit.

„Nevyjíždíme ke všem sebevraždám, jen k takovým, při kterých pomáháme s vyproštěním těla z nepřístupného terénu. Kromě propasti Macocha jsou to třeba dráty vysokého napětí, rybníky, oběšení lidé na vysokých, těžko dostupných místech, například na půdách či na vysokých stromech. A zasahujeme také v hloubkách, z těch nejznámějších samozřejmě v propasti Macocha, která je tímto bohužel neblaze proslulá,“ přiblížil vedoucí blanenských hasičů Josef Nečas.

Aby hasiči vytáhli tělo z propasti, musí na místo vyrazit až šest mužů. „To záleží na různých okolnostech. Pokud lidé skočí z Horního můstku, tak dopadnou přes takzvaný Kámen sebevrahů na dno. K jejich vyproštění pak obvykle stačí čtyři až šest cvičených hasičů,“ dodal Nečas.