Zvíře si přivezl jeho čerstvý majitel v úterý z Valchova. „Další den mu býk utekl. Zřejmě se bál, tak se vydal na cestu,“ prohodí velitel zásahu boskovických hasičů Luděk Parák. Nejdříve býka naháněl v ulicích obce jeho majitel. Pak se ale zvíře vydalo do lesa. Tehdy přijeli na scénu boskovičtí hasiči. Na býka narazili u Ludíkova. „K podobným případům si vezmeme lano. Do něj se snažíme zvíře uvázat. Býk ale neměl ohlávku. Chtěli jsme mu tedy hodit smyčku na hlavu. To se nepovedlo, protože se k nám nepřiblížil blíž jak na sto metrů,“ popisuje osmatřicetiletý hasič. Boskovičtí se snažili býka zkrotit i s dobrovolnými hasiči ze Žďárné. Na pomoc museli přivolat ještě zootechnika. Ten přijel vybavený uspávací flintou.

„Ani ten se však k býku nedostal na takovou vzdálenost, aby mohl úspěšně vystřelit,“ pokrčí rameny Parák. Muži se tedy rozhodli zvíře obklíčit.

Býk se vydal kolem Žďárné k obci Suchý. Jedna skupina mužů jej sledovala, druhá se mu vydala vstříc. „Přestože jsme býka obklíčili, podařilo se mu utéct, a to rovnou do houští. Šli jsme tedy po jeho stopách,“ líčí dál Parák. Na Blanensko se snesla tma a unavení muži se dál prodírali houštím. Většina z nich boj vzdala. Zootechnik s chovatelem se ale rozhodli nasednout s uspávací puškou do traktoru a býka najít.

„Ještě ve středu pozdě večer mi lidé volali, že tele spatřili na silnici pod Ludíkovem,“ podotýká Parák. Podle něj mohou hasiči volně pobíhající zvíře lapit do posuvných žebříků, ze kterých vytvoří ohradu. Dále mohou býka přilákat na seno. Brzy totiž dostane hlad. „Předpokládali jsme, že si najde volně se pasoucí stádo u Benešova a přidá se k němu. Bylo také možné, že se vydá do Valchova, odkud pochází,“ vyjmenoval možnosti Parák. Ten v minulosti vyváděl dobytek z hořících stavení. Dále vyprošťoval koně uvíznutého v jímce. Býka však pronásledoval poprvé v životě. „Vystresovaný býk nebo kráva jsou nevypočitatelní,“ upozorňuje hasič.

Ve čtvrtek podle Paráka býk skončil u svého chovatele.