Hrozilo, že padající stromy zraní obyvatele osady. Hasiči proto chatovou oblast evakuovali. „Na chatě jsme byli v sobotu do večera. To začalo foukat ještě víc a měli jsme strach. Tak jsme radši odjeli do města. Padající stromy se naší chatě naštěstí vyhnuly, ale sousedovi přistál jeden kmen na střeše. Při velké vichřici loni na podzim nám strom urazil kus okapu,“ hlásili v neděli před polednem manželé Davidovi z Boskovic.

Podle mluvčího jihomoravských hasičů Davida Jirouše ve zmíněné oblasti nebylo o víkendu příliš lidí. „To nám samozřejmě usnadnilo práci. Hasiči a policisté obešli chaty a vyzvali lidi, ať je opustí, protože je to životu nebezpečné. Jednalo se celkem o šest lidí. Dalších sedm pak bylo v jednom z místních penzionů. Domluvili jsme se s nimi, že ukončí pobyt a pojedou domů,“ řekl Jirouš.

Dodal, že v chatové kolonii šlo k zemi několik desítek stromů. „Příjezdové cesty jsou obehnané páskami. Zákaz vstupu do této lokality platí do pondělního poledne. Pak se podle počasí uvidí, zda se začne s těžkou pokácených stromů,“ dodal mluvčí. Rozsah škod bude známý až v příštích dnech.

Na Vyškovsku zasahovaly v neděli tři jednotky hasičů v rousínovské ulici Kalouskova. „Na jednom z domů se uvolnilo polystyrenové zateplení. Část fasády hasiči odstranili,“ řekl Jirouš. V Bohatých Málkovicích zase bučovičtí hasiči museli z poškozené střechy domu sundávat tašky, které vichr uvolnil, a padaly na ulici.

Mnohem větší škody napáchala v regionu loni koncem října vichřice Herwart. Na Blanensku a Vyškovsku poničila v lesích tisíce kubíků dřeva. „Škody na znehodnoceném dřevu půjdou do milionů korun,“ uvedl tehdy Pavel Mauer ze Školního lesního podniku Křtiny. V Boskovicích větrná smršť strhla střechu na budově Zámeckého skleníku. Opravy přesáhly milion a půl korun.