Do půl hodiny se naštěstí podařilo případ vyřešit. „Mladí houbaři se sami v pořádku vrátili domů,“ potvrdila mluvčí policie.

Zároveň připomněla případ z minulého týdne, kdy jiná rodina pohřešovala dědečka „Šestasedmdesátiletý senior se vydal kolem šesté hodiny odpoledne do lesa u obce Ostrov u Macochy. Když se ze sběru hub nevrátil domů a hodiny ukazovali půl devátou večer, z důvodu obavy o jeho zdraví a život kontaktovala rodina policisty,“ upozornila Koryťáková.

Dědu se následně podařilo najít, a to v pořádku. „V děvět hodin večer v obci Senetářov,“ podotkla mluvčí.

Ilustrační foto.
Nehoda u Bořitova: muže při vystupování z nabouraného auta srazil další vůz

V souvislosti s těmito případy policisté apelují nejen na houbaře, ale i na další lidi, kteří se vydají na výlet do lesa, aby se zamysleli nad následujícími doporučeními. „Pátrací policejní akce jsou většinou složité a náročné. To jak z personálního hlediska, ale také na použití různé techniky. Většinou se totiž jedná o rozsáhlé plochy, které se musí propátrat, velmi často jde o nepřehledný terén,“ nastínila obtíže při pátracích akcích mluvčí policistů.

Ti tak doporučují lidem, aby především dali o svém úmyslu vydat se houbařit někomu vědět. „Je dobré navštěvovat místa, která jsou houbařům dobře známá. Dále je důležité mít u sebe plně nabitý telefon, aby mohla ztracená osoba zavolat o pomoc. Zavolat na tísňovou linku co nejdříve, nečekat třeba až do stmívání,“ upozornila Koryťáková.

Také poradila, že při bloudění je dobré orientovat se podle nějakého bodu v krajině či najít nějaký orientační bod. „Policisté pak spolupracují s pracovníky lesní správy, kteří jim mohou podle tohoto orientačního bodu pohřešovanou osobu nalézt. Houbařům se také vyplatí používat GPS lokátory osob – malá zařízení, která se vejdou do kapsy. Lokátory mají SOS tlačítka, které po stisknutí rozešlou na přednastavená čísla SMS zprávu s SOS zprávou a lokací, kde se právě nachází,“ uvedla mluvčí policistů. Ti také doporučují houbařům nosit výrazně barevné oblečení. To může přilákat pozornost policistů při pátracích akcích.