Vichr v osadě polámal a vyvrátil zhruba padesát stromů. „V pátek a sobotu jsme ty nejrizikovější konečně pokáceli,“ informoval místostarosta obce Pavel Vybíhal.

Přes tato opatření se zástupci radnice rozhodli zákaz vstupu nerušit. Někde už nedočkaví chataři pásky strhli. „To nic nemění na tom, že se tam nesmí. Při vstupu do lesa navíc stále visí tabule, které na to upozorňují. Stále je tam mnoho stromů, které hrozí pádem,“ varoval Vybíhal. V pondělí v osadě žádný chatař nebyl.

Na pokácení a odklizení smrků vesnice nemá techniku. „Při kácení několika nejnebezpečnějších kusů nám pomáhali dobrovolní hasiči a člověk z firmy, která se věnuje rizikovému kácení,“ popsal místostarosta.

Sehnat firmu, která následky kalamity odstraní, podle něj není snadné. „Oslovili jsme čtyři společnosti. Nikomu se do toho nechtělo. Nakonec jsme jednu sehnali. Slíbili, že přijedou za dva týdny,“ uzavřel Vybíhal.

Kvůli vichřici hasiči evakuovali i hosty tamního penzionu. „Příjezdové cesty už jsou průjezdné. Na našem pozemku vývratů moc nebylo. Před dvěma dny jsme měli naplánovanou akci. Po dohodě s obcí jsme ji uspořádali. Horší je to v lese a u chat. Nám následky polomu sezonu neohrozí,“ svěřil se provozovatel penzionu Jaroslav Povolný.

V osadě padaly hlavně vzrostlé smrky. Někteří chataři dlouhodobě upozorňovali, že je potřeba kácet.

Jedna majitelka chaty tvrdí, že škody a ohrožení obyvatel nemusely vůbec nastat. „Léta už posíláme žádosti na pokácení stromů v bezprostřední blízkosti chat,“ upozornila obyvatelka Boskovic, která si nepřála zveřejnit své jméno. Redakce je zná.

Podle starosty Suchého Jakuba Hlubinky obec tyto žádosti řešila. „Za necelé dva roky jich přišlo zhruba padesát. Na jejich základě jsme loni odstranili na tisíc kubíků dřeva,“ upozornil Hlubinka.

Podle místostarosty Vybíhala kácení komplikoval i fakt, že část pozemku je ve dvojitém vlastnictví Suchého a Lesů České republiky. „Veškeré kroky se tak musí řešit i se zástupci lesníků,“ upozornil Vybíhal.

Zástupci státních lesů původně kývli na pomoc s odstraňováním škod. Názor pár dní po kalamitě změnili. „Ve dvojitém vlastnictví je malý pozemek pod chatami. Stromy spadly pouze na ploše, kterou vlastní Suchý,“ odůvodnila minulý týden mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová.

Obec a firma musí za dva týdny odstranit zhruba dvě stě kubíků dřeva. „Jak dlouho potrvá odstraňování škod, zatím nedokážu říct. Ani firma mi to nedokázala upřesnit,“ řekl závěrem místostarosta.