„Zastavil na parkovišti nákupního centra na brněnské ulici Kamenice, a když procházel kolem jednoho ze zaparkovaných aut, uviděl za volantem sedět staršího muže, který na první pohled nebyl v pořádku,“ popsala mluvčí záchranky Michaela Bothová.

„Ten muž byl už připoutaný bezpečnostním pásem, ale tak podivně na něm jakoby visel. Okamžitě jsem otevřel dveře a zjistil, že pán je v bezvědomí a je silně zpocený. Zavolal jsem na náš dispečink, požádal o vyslání pomoci a začal poskytovat nezbytné kroky k tomu, abych co nejvíce pomohl, než přijedou kolegové,“ vysvětluje Pavel. „Ze všeho nejdřív jsem pacientovi sklopil sedadlo, abych mohl dostatečně dobře zajistit průchodnost dýchacích cest. Otevřením dveří se do auta dostal vzduch, takže se mi podařilo pacienta ochladit. Byl zrovna horký den a hrozilo přehřátí organismu. Z účtenky, která vedle muže ležela na sedadle, jasně vyplývalo, že v autě je takto zhroucený už dvě hodiny,“ pokračuje ve vyprávění.

Zásah hasičů v ulici Žabovřeská v Brně.
Osmihodinový zásah na Žabovřeské v Brně: z kamionu tekla hořlavina a kyselina

Základna stojí na stejné ulici, jako nákupní centrum, kde se vše seběhlo, a tak byla na místě záchranka během okamžiku. „Ukázalo se, že pacientovi, silnému diabetikovi, poklesla hladina cukru. Zdravotníci seniorovi podali glukózu a zkontrolovali životní funkce. Poté muže převezli k další péči na internu do Fakultní nemocnice Brno,“ uvedla mluvčí.

„Nebýt kolegy, mohlo to celé dopadnout i hodně špatně, je skvělé, že je tak všímavý,“ dodává k celé události lékař Rudolf Zvolánek, který byl společně s dalšími záchranáři také na místě.