Na Blanensku to byla letos už osmá oběť vlakového neštěstí. V dalším případě si člověk ze střetu s vlakem odnesl těžká zranění.

Letošní rok je obzvlášť tragický. „V roce 2008 jsme na Blanensku zaznamenali čtyři případy střetu člověka s vlakem. Tři lidé zemřeli,“ srovnal náměstek generálního inspektora Drážní inspekce Jan Kučera.

„U všech letošních dosud uzavřených nehod je zodpovědnost mimo železnici. Lidé porušili příslušný zákon, který vstup do kolejiště zakazuje. V tomto směru jsou problematická místa především v Letovicích, Rájci-Jestřebí a v Blansku. Zde lidé mohou použít podchody, přesto si cestu často krátí přes koleje. Jakoby tam cedule s nápisem nevstupujte do kolejiště byla jen na okrasu,“ komentoval příčiny tragických nehod Kučera.

Pohyb lidí v blízkosti kolejí přitom kontrolují policisté na Blanensku. Na vybraných místech pravidelně hlídají dodržování pravidel při přecházení či přejíždění železničních přejezdů. „Takové kontroly děláme zhruba jednou do měsíce. Chodcům nebo řidičům, kteří přejíždějí koleje na červenou, hrozí pokuta do tisíce korun. Snažíme se je přitom upozornit především na nebezpečí, které zde hrozí. Železniční trať na Blanensku je totiž oproti jiným velmi frekventovaná,“ vysvětlila tisková mluvčí blanenské policie Iva Šebková.

Ne vždy lidé zemřou nedopatřením. „Nedávno jsme vyšetřovali případ, kdy si muž sedl na koleje a zůstal tam sedět, dokud jej nesrazil vlak. Až zpětně jsme zjistili, že muž odeslal zprávu, která potvrdila jeho úmysl spáchat sebevraždu,“ popsala Šebková.

Podle Kučery není blanenský frekventovaný koridor počtem nehod nijak výjimečný. „Nedá se říct, že by ve srovnání s jinými okresy byl počet sražených osob výrazně vyšší. Zajímavostí tady je lom u nádraží v Blansku, kde se v létě lidé opalují přímo v kolejišti, i když jim to zákon zakazuje. Strojvedoucí o tom místě vědí a někteří z nich v létě Blanskem projíždějí nepředpisově nižší rychlostí, aby nehodám zabránili,“ dodal Kučera.

Drážní inspekce se snaží, aby lidé měli dostatek informací o tom, jak může být harazdování na kolejích nebezpečné. V prevenci se zaměřuje hlavně na děti. „Měli jsme různé kampaně včetně billboardů, letos jsme připravili také film. Cítíme totiž, že dětem nikdo neřekne, jak by se v blízkosti železnice měly chovat,“ upřesnil Kučera.

Děti se snaží poučit i pedagogové ve školách. „Jako součást interních předpisů děláme různá školení, kde na nebezpečí srážky s vlakem upozorňujeme. Dopravní výchovu vyučujeme na prvním i druhém stupni a funguje zde také dopravní kroužek, kde se touto problematikou děti také podrobně zabývají,“ popsal aktivity základní školy Dvorská její ředitel Dušan Krumnikl.