Při jízdě v koloně se řidiči Davidu Kratochvilovi zatajil hrůzou dech. Málem se se svým vozem ocitl v hromadě sešrotovaných aut. „Jel jsem v koloně směrem od Brna kolem odbočky na Olomučany. Auta popojížděla asi v desetimetrových rozestupech. Najednou se od Blanska přiřítil nějaký řidič a v plné rychlosti odbočil k Olomučanům a přímo do kolony v protisměru. Jako by měl přednost,“ líčil Kratochvil s tím, že řidič, do kterého neznámý málem narazil, naštěstí nezpanikařil a řízení nestrhl stranou.

Podle policistů někteří řidiči rušné dopravní tepny projíždějí vysokou rychlostí a ještě k tomu riskují. Přitom letos na silnicích Blanenska vyhaslo při nehodách už dvanáct lidských životů. Mezi nebezpečnými úseky regionu jednoznačně vede státní silnice I/43 z Brna na Svitavy. „Na této silnici je velmi hustý provoz a auta tudy projíždí vysokou rychlostí,“ popsala policejní mluvčí Iva Šebková s tím, že tam letos přišlo o život šest lidí. Silničáři letos na tomto tahu vylepšili vodorovné dopravní značení, přibyly i svislé značky. „U Doubské skály byl opraven povrch silnice. Je tam totiž špatný náklon zatáčky, auta se mnohdy dostanou do smyku a havárie je na světě,“ přiblížila Šebková.

Životy dvou lidí si vyžádaly dopravní nehody na silnici vedoucí z Blanska přes Boskovice do Velkých Opatovic. Tuto trasu hodnotí policisté jako druhou nejvíc nebezpečnou na Blanensku. „Nebezpečí nyní zmírňuje obchvat Ráječka, který byl v prosinci otevřen,“ pokračovala Šebková. Ráječkem teď projíždí méně aut, které by mířily i do Rájce. Právě tam v minulosti došlo k několika střetům s chodci. Krizová byla i křižovatka pod rájeckým zámkem, tu letos silničáři přestavěli na kruhový objezd.

Ve střehu by měli být šoféři jedoucí z Lipůvky přes Šebrov do Blanska. „Tato cesta je oblíbená mezi motorkáři. Řešíme tam ale i nehody aut,“ řekla Šebková. Na této trase letos zemřel jeden člověk.

Nebezpečné přechody

Dění na silnici, která protíná Šebrov, nechali letos sledovat tamní zastupitelé. Výzkumy ukázaly, že auta vjíždí do obce vyšší rychlostí než je povolena. „Tomuto nešvaru přispívá také značná šířka silnice. Dále jsme zjistili, že u nás chybí opatření pro bezpečné přecházení chodců,“ upřesnil starosta Jiří Nechvíle. Průzkum dále odhalil, že se nebezpečně chovají projíždějící motocyklisté. Vedení obce už plánuje kroky, aby se situace zlepšila.

Po silnicích Blanenska každý den jezdí Vladimír Vaněk z Klepačova. „V zimě by si měli řidiči dávat pozor na mostech, jsou totiž promrzlé. Když projíždím u Novohradského tunelu, je vidět, kolik tam už svodidla dostala ran,“ sdělil šofér. Ten upozornil také na I/43. „Je to o disciplíně řidičů. Ti si ale často dělají ze silnice závodní dráhu,“ míní Vaněk.

K dopravním nehodám často vyjíždějí hasiči. Podle ředitele územního odboru Blansko Josefa Nečase je další krizová silnice mezi Jedovnicemi a Křtinami. „Je to tam samá zatáčka a přesto tam lidé riskují a předjíždějí,“ uvedl.