Po silnici jede auto a proti němu se řítí autobus. Silnice je namrzlá. Oba řidiči vědí, že je zle. Muž za volantem osobního auta tak strhne volant do příkopu. Autobus plný lidí projíždí. Takovou situaci zažívají lidé z Habrůvky v zimě často. Tamní silnice je nejen rozbitá, ale v zimě je často kvůli vyvěrající vodě v okolí také pod ledem.

Habrůvečtí na tento problém silničáře upozorňují delší dobu. Zatím však mají smůlu. Na opravu malých cest, které končí v obci a nevedou dál, nejsou peníze.

Kdo cestuje v zimě do Habrůvky, hazarduje. Tvrdí to tamní starosta Martin Šimek. „Lidé z Habrůvky vědí, která místa jsou na této silnici zrádná. Proto si dávají pozor. I tak jsou v zimě na denním pořádku auta v příkopu. Řidiči tam sami raději sjedou, když potkají autobus. Osobní auto totiž vytáhnou zpět na silnici snadněji než autobus, ve kterém ještě k tomu cestuje spousta lidí,” řekl Šimek.

Podle Šimka stojí za problémy to, že Habrůvka leží na kopci na břidlicovém podloží. Do něho se těžko vsakuje voda. Teče tak i na silnici.

„Na silnici se tvoří led, a to pokaždé v jiném místě. Lidé, kteří to u nás neznají, pak mají problémy. Třeba hasiči, sanitka nebo auta, která zásobují obchod,” dodal starosta. Ten odstartoval před rokem jednání se silničáři. Předložil jim stížnost lidí z obce a také řidičů autobusu.

To potvrdil Richard Maňoušek z blanenského ČADu, který dopravu zajišťuje. „Řidiči si stěžovali, že jet do Habrůvky je o zdraví. Voda tam vytéká na silnici, která je navíc rozbitá. I teď tam auta mají problém se vyhnout,” popsal.

Silničáři slíbili, že cestu do Habrůvky zařadí do plánu oprav na příští rok. „Letos jsme v Habrůvce odstranili krajnice a opravili zábradlí. Na jaře zkusíme najít místo, kudy se voda na silnici dostává. Oprava jedenapůlkilo­metrového úseku vyjde zhruba na čtyři až pět milionů korun. To je dost peněz. Na méně významné silnice se bohužel velmi těžko shánějí,” upřesnil šéf blanenských silničářů Miloš Bažant.

Bažant rovněž uvedl, že podobných míst, kde silnice vedou do malých obcí a nejsou tak dost vytížené, je na Blanensku víc. Opravit potřebuje také silnice do Osik, v ideálním stavu není ani cesta vedoucí do Brumova či Velenova. „Rekonstrukci by si zasloužila i silnice k Hornímu můstku. Také na Boskovicku a Tasovicku je řada silnic ve špatném stavu,” přiblížil Bažant.

V minulosti upomínali silničáře dlouhá léta také lidé z Jasinova. Před časem se dočkali nového asfaltového povrchu. Není však jisté, jak dlouho vydrží. „Jezdí tam totiž těžká auta s těžbou a ta dávají silnici zabrat,” dodal Bažant.

Podle místostarosty Letovic Radka Procházky není cesta do Jasinova opravená kompletně. Rezervy jsou také v jiných vesnicích, které pod město patří. „Špatná cesta je třeba v Meziříčku, ve Slatince či Lhotce. Některé silnice jsou krajské, jiné naše. Je těžké na jejich opravu sehnat peníze,” dodal Procházka.