Pro jízdu v některých vlacích na jihu Moravy nestačí pouze koupit si jízdenku. Mnohem složitější bývá vůbec se do desítek let starých vagonů dostat. Problémy s tím měl i reportér Deníku, který minulý týden cestoval z Adamova do Blanska a zpátky. A to není žádné „ořezávátko“. Ženy a děti to mají v tomto případě o poznání složitější.

A podobné trable prožívají cestující i při výstupu. Minulé pondělí měl tento problém za následek dokonce vážnou nehodu. Cestující při výstupu podle Správy železnic nemohl otevřít dveře, šel proto k dalším. Mezitím se ale vlak rozjel a při výstupu ho zachytil. Muž skončil s mnohočetnými poraněními na urgentním příjmu v nemocnici.

Cestující si stěžují na staré vlakové soupravy, které dočasně jezdí mezi Brnem a Blanskem po opraveném koridoru za několik miliard korun. Problémy mají s otevíráním dveří.
VIDEO: Test vlaku z Adamova do Blanska po nehodě? Náraz dveří i lomcování klikou

Z výběru dveří pro nástup či výstup se stává pomalu loterie. České dráhy sice reagují na to, když dveře ve starých vlakových soupravách definitivně doslouží. Dají na ně upozornění, že jsou nepoužitelné, ale nepříjemné překvapení může potkat i cestující u dveří, kde podobná informace schází. Člověka to může donutit k tomu, přestat vlakem jezdit, nebo si z nastupování či vystupování udělat osobní soutěž s cílem trefit ty správné dveře.

Dobrou zprávou je, že už začala obnova vozového parku a i na trase mezi Adamovem a Blanskem bude postupně jezdit stále více vlaků Moravia, které nakupuje Jihomoravský kraj. Do doby, než obměna vlaků skončí, bude jistější vyčíhat si jiného cestujícího, který nastoupí nebo vystoupí z vlaku před vámi a předat tak tíhu otevírání dveří na něj.