Kořeny juda v Letovicích sahají až do počátků českého juda. Díky mistrům M. Tůmovi, F. Mrázkovi, K. Zrůbkovi a V. Lorencovi mohlo vzniknout letovické judo. Arch. Emil Haška začal studovat systém Kodokan juda již v roce 1959 u mistra Mrázka a Mrákoty. Ve studiu pokračoval od roku 1962 u mistra Miloše Tůmy. Právě Miloš Tůma ovlivnil nejvíce Emila Hašku, který po vzoru jeho ideálů zasvětil tréninku a výuce celý život. Předává to, co získal spolu s osobními poznatky a poznatky jeho mistrů.
V době, kdy byl náš oddíl založen, bylo judo v Letovicích sportem neznámým. Bylo považováno za „exotikum“ a spíše se věřilo, že těch několik nadšenců dříve či později neudrží životaschopnost oddílu. Kupodivu se tak nestalo i přes to, že začátky byly těžké zejména díky nepochopení některých „funkcionářů“.
Hnacím motorem byly jak dobré výsledky v nejrůznějších soutěžích, tak neustálé úsilí trenéra Hašky a podpora předsedy TJ Ing. Oldřicha Hökla. Byly také chvíle těžké, kdy šlo z důvodu neustálého měnění cvičebních prostor o samou existenci oddílu. Velkým úsilím trenérů oddílu se podařilo oddíl udržet až do dnešní doby.
V počátcích letovického juda tréninky mládeže probíhaly ve sportovní hale bez zápasiště na parketách. Později na nevyhovujících vypůjčených zápasnických žíněnkách. Podmínkou úspěšného rozvoje juda je přitom základní cvičební prostor a tatami – zápasiště.
I přes finanční a materiálové nedostatky se však členská základna oddílu rozrůstala. Spoluprací s Ing. Oldřichem Höklem, ředitelem ZŠ panem Šustrem a předsedou komise pro tělovýchovu a mládež panem Vlastimilem Šimákem se situace zlepšila. Od září roku 1980 bylo přesunuto cvičení do ZŠ Komenského. Zvýšil se počet tréninkových hodin na 10 hodin týdně a členská základna se zvýšila na 180 členů.
V roce 1981 bylo zakoupeno tatami, což se projevilo na dosažených výsledcích soutěží KP, ČSR a ČSSR. Poděkování za pomoc a rozvoj našeho oddílu náleží také panu Dr. Josefu Novákovi ved. odboru školství ONV Blansko a panu Milanu Nedomovi.
V roce 1981 byla zahájena též výuka sebeobrany pro veřejnost (jiu-jitsu). V Letovicích proběhlo několik soutěží krajského přeboru a soutěží s mezinárodní účastí (NDR – Lipsko, SC TURBINE ZITTAU, ALTENBURG, BERLIN). Oddíl se také zúčastnil s dobrými výsledky soutěží v zahraničí. Titul krajský přeborník získali následující členové oddílu: Milan Haška, Petr Válek, Vladimír Zachoval, René Valenta, Marian Klíč. Marian Klíč se umístil na přeboru ČSSR Juniorů v Plzni na 4.místě. Na přeboru ČSSR Margita Čížková a Dagmar Veselá získaly zlatou medaili. Na přeboru ČSA ČSFR získal Ing. Milan Haška v roce 1992 stříbrnou medaili.
V roce 1992 byla rozšířena výuka o tradiční karate dó. Zakladatelem letovického karate dó je Ing. Milan Haška, Ph.D., který se s karate setkal poprvé v Brně pod vedením L. Skoumala a A. Rotha, u kterých studuje dodnes.
V roce 1997 získalo družstvo našeho oddílu na mistrovství ČR v Tradičním Karate-Do 3. místo v soutěži kata družstev. Soutěžili Ondřej Kratochvíl, Jan Vevera, Pavel Streit. V roce 1999 získal Ing. Milan Haška na mistrovství ČR v Tradičním Karate-Do 4. místo v kata jednotlivců. Z členů oddílu se podařilo vychovat řadu trenérů a zkušebních komisařů. Trenéři III. třídy JUDO: Miloš Chmel, Emanuel Přikryl, Ing. Ivo Skoupý.
V roce 2002 Miroslav Haška zahájil výuku též na SOŠ a SOU – MŠP v Letovicích. Výuka skončila v roce 2006.
V roce 2002 obsadil v soutěži mistrovství CHICAGA v USA Martin Křivánek 1. místo. Stal se mistrem CHICAGA.
MIROSLAV HAŠKA