Velké pozdvižení způsobila akce Jídelny pod Chlumem v Bořitově na Blanensku. Provozovatelé zde den před sedmnáctým listopadem připravili pro místní strávníky retro ceny. Guláš se zde prodával za patnáct korun, vývar za čtyři devadesát a řízek s bramborovým salátem za necelých třináct korun. Důvod? Recese, reklama a připomínka totality.

Bořitovští údajně speciální menu připravili před Dnem boje za svobodu a demokracii schválně, protože mladá generace už zapomíná, jak se za totality žilo. Z recese se tak místní jídelna na jeden den přiblížila tehdejším cenám. Ve výsledku komunistické atmosféry Jídelna pod Chlumem skutečně docílila, lidé před ní celé poledne stáli ve frontě.

Vývar za bůra, guláš za patnáct. Retro ceny odpálily v bořitovské Jídelně pod Chlumem ve čtvrtek velké manévry.
Vývar za bůra a guláš za patnáct. Retro ceny v Bořitově přilákaly davy lidí

Načasování akce s retro cenami je ale poněkud nešťastné, a to i přesto, že šéf jídelny prý rozhodně nechtěl, aby to vyznělo, že dřív se žilo levněji a lépe než dnes. Slevy podle jeho slov nachystal především jako poděkování stálým zákazníkům.

Takové poděkování a samozřejmě i reklama jistě fungují dobře a jídelně pomůžou získat si nové strávníky i udržet si ty stávající. I když podle místních je před jídelnou pravidelně narváno i bez slev. Je ale otázkou, jestli by nebylo vhodnější připravit akci tohoto typu v jiný den, například v blížícím se adventu, a v den před oslavou boje za svobodu a demokracii se vydat poněkud důstojnějším směrem.