deník.cz Chci zprávy do e-mailu
Chci předplatné
Deník

Přehledně:

Klíčové události války na Ukrajině, mapa invaze, počty uprchlíků

Naši prvňáčci: Školáci v Ostrově u Macochy dbají na vztah k přírodě

Ostrov u Macochy – Do lavic dvou prvních tříd ostrovské základní školy letos v září zasedlo šestadvacet školáčků a školaček. Městys leží v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras a to se projevuje na zaměření školy. „Výuka je vedena z části venku, v přírodě. Učíme se dobrému vztahu k živým tvorům a ke kulturnímu dědictví. Platí, že chceme dosahovat dobrých výsledků, cítit se přitom příjemně, zanechávat po sobě okolí a přírodu v lepším stavu, než v jakém jsme ji našli,“ vysvětlil ředitel ostrovské školy Karel Hasoň.

Žáci mají k dispozici školní arboretum i zahradu, o které samy pečují. Kromě enviromentální výchovy je škola zaměřená také na výuku cizích jazyků. Například angličtinu se žáčci učí už v první třídě. „Využíváme moderní výukovou metodu Genki English. Děti se učí podobně jako mateřskou řeč napodobováním. Metoda navozuje kladný vztah k angličtině a na dětech je to vidět, že se nebojí anglicky promluvit a nemají ostych,“ podotkl ředitel školy.

Již dříve školní budova dostala zateplení a nová okna. Vyměnily se také zastaralé plynové kotle za moderní úsporná tepelná čerpadla. „Tato opatření uspořila polovinu nákladů na topení, které jsme mohli využít pro děti. Například bylo možné rozdělit větší třídy na menší a tím zachovat výhody malé školy s rodinným prostředím,“ podotkl Hasoň s tím, že modernizace školy bude dál pokračovat.

Žáci 1.A Základní školy Ostrov u Macochy s paní učitelkou Ivanou Kunderovou.Zdroj: Deník / Michal Záboj

Žáci 1.A Základní školy Ostrov u Macochy s paní učitelkou Ivanou Kunderovou.

 

Žáci 1.B Základní školy Ostrov u Macochy s paní učitelkou Jitkou Muchovou.Zdroj: Deník / Michal Záboj

Žáci 1.B Základní školy Ostrov u Macochy s paní učitelkou Jitkou Muchovou.

Hlavní zprávy