Nejlepším umístěním pro hokejisty Lotyšska na velkých akcích byla sedmá místa z let 1997, 2004 a 2009. Letošní turnaj začali v Rize a také po přesunu do Tampere od semifinále měli díky velké podpoře fanoušků takřka domácí prostředí.

K historické bronzové medaili pomohlo pobaltské zemi osm hráčů, kteří v letošní sezoně oblékali dres jednoho z týmů české extraligy.

MS 2023 hokej: Česko - Norsko, Kari Jalonen
Pozice Jalonena v ohrožení? Hadamczik o odvolání kouče neusiluje, rozhodne výbor

Hlavním hrdinou utkání o bronz se stal obránce Kristians Rubins. Ten nejdříve vyrovnal pět minut před koncem základní hrací doby na 3:3, poté pětadvacetiletý bek ve službách Calgary Flames rozhodl po 82 sekundách v prodloužení svým druhým gólem a započal velkou radost Lotyšů.

Zdroj: Youtube

Američané hráli o bronz potřetí za sebou a uspěli jen v roce 2021 v Rize. Loni také v Tampere podlehli Česku 4:8.

Za USA dnes dvakrát skóroval Rocco Grimaldi, který si na turnaji připsal v 10 zápasech 14 bodů za sedm branek a stejný počet asistencí a předstihl v čele produktivity Dominika Kubalíka. Český kanonýr nasbíral v osmi duelech 12 bodů za osm tref a čtyři přihrávky.